Zranený Palestínčan po zásahu izraelskej armády v Rafahu. FOTO - REUTERS
Situácia v utečenskom tábore Rafah v pásme Gazy sa zhoršuje. Včera tam pri dvoch leteckých útokoch izraelskej armády zahynulo najmenej 15 ľudí a asi tri desiatky sú zranené. Medzi mŕtvymi sú podľa Palestínčanov tri deti, Izrael na zozname mŕtvych našiel mená deviatich hľadaných militantov. Niektoré zdroje uvádzajú, že sú medzi nimi aj "veľké ryby" z Hamasu.
Rafah je už od pondelka odrezaný od ostatných častí pásma Gazy: armáda tam pokračuje v prehľadávaní domov, pátra po teroristoch aj tuneloch na pašovanie zbraní. Pokračuje aj búranie palestínskych domov. Od začiatku operácie Dúha, ako armáda nazvala svoje "pôsobenie" v Rafahu, ich vojaci zbúrali asi 90, bez domova je asi 2000 ľudí. Ďalší zo strachu utekajú do centra tábora.
Mimovládne organizácie aj OSN upozorňujú, že v oblasti hrozí humanitárna kríza. Vo včera vydanej správe Amnesty International sa píše, že izraelské akcie porušujú ženevské konvencie a uplatňujú kolektívny trest.
Lekári v Rafahu opisujú situáciu ako neúnosnú: pre zranených nie sú miesta v nemocnici, mnohí ležia na chodbách či v blízkych obchodoch. Armádna hovorkyňa Šaron Feingoldová však tvrdí, že vojaci v teréne poskytujú lekársku starostlivosť a do Rafahu dorazili aj zásielky zdravotníckeho materiálu.
Ľudia si nakupujú potraviny do zásoby - míňa sa voda a detská výživa. Tí, čo prišli o domovy, dostanú na začiatok od Izraela stan a 140 šekelov (necelých tisíc korún).
V noci nadnes mala o probléme hovoriť aj Bezpečnostná rada OSN. Zvolali ju arabskí členovia organizácie, ktorí požadujú okamžité ukončenie izraelských akcií v Gaze. Odsudzuje ich celé medzinárodné spoločenstvo. Zástupca Izraela v OSN Dan Gillerman pred stretnutím armádnemu rádiu povedal, že "je veľká šanca, že Washington bude rezolúciu kritizujúcu dianie v Gaze vetovať".
Armáda tvrdí, že domy v Rafahu slúžia na pašovanie zbraní či ako skrýše teroristov. "Hovoria, že im ide len o hľadaných bojovníkov, ale je to lož," citujú agentúry jedného z obyvateľov Rafahu. "Ľudia, ktorí prenajímajú svoje domy na to, aby pod nimi viedli tunely na pašovanie zbraní, nie sú celkom bez viny," tvrdí druhý muž izraelského ministerstva obrany Zeev Boim.
Ministerstvo zahraničia v Jeruzaleme sa výnimočne rozhodlo, že do oblasti Rafahu pustí aj zahraničných novinárov. Chce sa vyhnúť obviňovaniu z genocídy tak, ako to bolo v roku 2002 po operácii v utečeneckom tábore Džanín na západnom brehu. Obvinenia, že v Džaníne zahynuli stovky civilistov, sa po vyšetrovaní ukázali ako nepravdivé.
Teroristické organizácie už za Rafah prisľúbili Izraelu pomstu, arabské štáty chcú židovský štát popohnať pred súd za vojnové zločiny. JANA MIKUŠOVÁ