FOTO - TASR
obku terajšieho, teda okolo 45 korún. Exposlanec Jozef Pribilinec tak namiesto doterajších 45-tisíc môže zaplatiť za revír v Ihráči viac ako 200-tisíc korún ročne.
Nájomné v slovenských poľovných revíroch je najnižšie v strednej Európe a predstavuje v priemere deväť korún ročne za hektár. V susednom Česku je nájomné 90 korún, v Maďarsku 250 a v Rakúsku 1100 korún za hektár.
Minister Simon je aj napriek protestom poľovníkov presvedčený, že navrhovaný zákon o poľovníctve, ktorý by mal platiť od začiatku budúceho roka, by mal parlament schváliť.
Problematickejšou sa podľa neho javí transformácia štátneho podniku Lesy SR na akciovú spoločnosť. Po kompletnej pasportizácii majetku sa totiž zistilo, že až polovica majetku štátnych lesov nie je usporiadaná.
"Máme majetok, ktorý sa nenachádza v katastri ani v žiadnej evidencii. Aby sme mohli vytvoriť akciovú spoločnosť na základe osobitného zákona, musia byť najprv jasné vlastnícke vzťahy," konštatoval minister Simon.
Podľa riaditeľa Lesov SR Karola Vinša by akciová spoločnosť mala vzniknúť k 1. januáru roku 2006. Vinš potvrdil, že usporiadanie majetku štátneho podniku potrvá až do konca budúceho roka.
"To, čo sa zdalo ako jednoduchý problém, sa po audite ukázalo oveľa zložitejšie. Máme viac ako 1700 budov bez listov vlastníctva, čo je takmer polovica nášho nehnuteľného majetku," povedal riaditeľ.
Len náklady na usporiadanie majetku budú v budúcom roku predstavovať asi 50 miliónov korún. V priebehu desiatich rokov Lesy SR vynaložia ďalšiu miliardu korún na usporiadanie štátneho lesného a pôdneho fondu. Transformácia sa dotkne aj zamestnanosti štátneho podniku. Do konca roku 2006 sa zníži počet pracovníkov o viac ako 3600 ľudí, vedenie však predpokladá, že asi polovica zostane pracovať v lesoch ako živnostníci. Momentálne Lesy SR zamestnávajú takmer sedemtisíc pracovníkov.
DANIEL VRAŽDA