Návrh ústavného zákona HZDS podľa poslanca Stanislava Husára predloží asi v júni. Vyšetrovací výbor podľa predstáv hnutia by mal právomoc verejne vypočuť nielen politika, ale aj súkromnú osobu ako svedka. Odmietnuť vypovedať by sa dalo iba vtedy, ak by svedok mohol výpoveďou spôsobiť trestné stíhanie sebe alebo svojim blízkym. Výbor by vznikol vtedy, keby skupina 30 poslancov presvedčila ostatných členov parlamentu, že je podozrenie z porušenia verejného záujmu.
"Výbor by vôbec nezasahoval do postavenia policajných vyšetrovateľov a prokurátorov. Keby sa pri vypočúvaní jeho členovia dozvedeli, že bol porušený zákon, okamžite by museli informovať príslušné orgány," povedal Husár. Výbor samotný by mohol len konštatovať porušenie verejného záujmu.
"Zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone verejných funkcionárov, ktorý obsahuje aj sankcie za jeho porušenie, je momentálne na rokovaní parlamentu. Ak bude schválený, tak výbor pre nezlučiteľnosť funkcií rozhodne na návrh vyšetrovacieho výboru o sankciách," povedal Husár. Poslanec by napríklad mohol prísť o mandát, dostať pokutu alebo pokarhanie.
Vo vyšetrovacom výbore by mali byť podľa HZDS pomerne zastúpení poslanci opozície aj koalície, predsedu by si zvolili zo svojho stredu. "Vypočúvania výboru by mali byť verejné, tak ako je to vo všetkých zabehaných parlamentných demokraciách, ako aj v USA," hovorí Husár. Výbor by podľa neho mohol vyšetrovať aj kauzy, ktoré pripisujú HZDS či súčasnej vláde.
Keby parlament povolil vznik vyšetrovacích výborov, Slovensko by mohlo, podobne ako dnes celý svet v americkom prípade, sledovať na obrazovke vypočúvanie politikov v kauzách, ktoré zaujímajú celú spoločnosť.
Názory politikov
Minister spravodlivosti Daniel Lipšic je proti vyšetrovacím výborom. Hovorí, že ich majú v štátoch, kde je prokuratúra súčasťou výkonnej moci - aby parlament mohol viesť vyšetrovanie nezávislé od vlády. "U nás je prokuratúra nezávislá, preto vznik vyšetrovacích výborov v našom ústavnom systéme nepovažujem za štandardný."
S vyšetrovacími výbormi nesúhlasí člen ústavnoprávneho výboru Peter Miššík z SDKÚ. "Ústava jasne rozdelila štátnu moc. Keby sa každý správal podľa ústavy a zákonov, tak by sme nepotrebovali ani vyšetrovacie výbory," povedal.
Šéf Smeru Robert Fico postoj vládnej koalície zdôvodňuje jej strachom. "Pred verejnosť by sa tak dostávali informácie, ktoré sa inak nedostanú."
Poslanec HZDS Sergej Kozlík nemá na mysli len kauzy, ale predovšetkým "vysvetlenia nejakých činností a nedostatkov". Aj názov vyšetrovacie výbory je podľa neho "príkry" a skôr by sa mali volať napríklad "analytické výbory", ktoré by sa zaoberali konkrétnou činnosťou ministerstiev a vlády. (sp)
Analytici majú o výboroch pochybnosti
Oslovení analytici vyzývajú pri schvaľovaní vyšetrovacích výborov na Slovensku na opatrnosť.
Politológ Ľuboš Kubín si myslí, že vznik výborov nie je zlá myšlienka, ale pripomína, že si treba spomenúť na vyšetrovacie komisie Dušana Macušku z HZDS. Isté podľa neho nie je ani to, či HZDS nechce svojím návrhom oslabiť súčasné spôsoby vyšetrovania. Myslí si, že by išlo skôr o teatrálnu šou poslancov a o snahu ovplyvňovať verejnú mienku. Slovensko by malo podľa neho ešte počkať, kým sa utvorí klíma vhodná na normálne fungovanie výborov, aké poznáme vo svete.
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že na to, aby sa na Slovensku dotiahli kauzy do konca, netreba zriaďovať vyšetrovacie výbory. "Máme na to štandardné metódy, máme tu orgány činné v trestnom konaní," povedal. Výbory však nechce zatracovať, hoci svoje myšlienky môžu politické strany povedať v parlamente aj dnes.
Sociológ Pavel Haulík povedal, že ľudia si presne nevedia predstaviť, ako by vyšetrovací výbor fungoval. "Nemáme tradíciu vyšetrovacích výborov a občania necítia potrebu ich vzniku." Je presvedčený, že verejná mienka nedokáže politikov zaviazať, aby vznik výborov schválili.
"Ak výbory vzniknú, vzniknú zhora, pretože to budú chcieť politici, nie ľudia," hovorí Haulík. Slovenskí politici sa podľa neho skôr dohodnú, ako by mali pred vyšetrovacou komisiou niekoho usvedčiť alebo zobrať na politickú zodpovednosť. "Nedávno sa to krásne ukázalo pri zvyšovaní ich platov. Boli jednotní, čo je ukážka politickej kultúry na Slovensku." (rk)