"Komunikátori reforiem často neberú do úvahy neschopnosť ľudí porozumieť. Dve tretiny ľudí veria, že vláda je skúpa a chce šetriť na ľuďoch, osemdesiat percent verí, že keby vláda nebola sebecká, dala by viac peňazí na školstvo a zdravotníctvo," povedala premiérova poradkyňa pre oblasť verejnej mienky Tatiana Rosová.
Na konferencii o reformách, ktorú zorganizoval Inštitút pre verejné otázky, Rosová hovorila, že mnohí ľudia nevedia, načo platia dane, nič im nehovorí pojem hrubý domáci produkt, a z toho vyplýva ich očakávanie, že zmeny ekonomickej situácie môžu byť okamžité.
Sociologička Oľga Gyarfášová predstavila prieskum, podľa ktorého sú Slováci majstri Európy v pesimizme - najpesimistickejší v oblasti osobných očakávaní do budúcnosti. "Okrem toho občania vedia o reformách málo.
Podľa prieskumov pokračovanie reforiem v podobe, v akej ich ľudia poznajú, má veľmi malú podporu," hovorí.
Aký vplyv reforiem očakávajú obyvatelia Slovenska na seba a svoju rodinu? S najväčšími obavami prijímajú reformu zdravotníctva a reformu sociálneho systému. 72 percent ľudí si myslí, že vláda neinformuje dostatočne o tom, čo robí. Podľa sociologičky Ivety Radičovej je reforiem veľa naraz, ale sú nedostatočne zorganizované.
Rosová povedala, že výrazne klesajú sympatie k politikom, ktorí sú ťahúňmi reforiem. "Sympatie voči Ivanovi Miklošovi od júna 2002 výrazne poklesli, výrazne narástla nedôvera voči Ľudovítovi Kaníkovi". Neplatí to pre politikov, ktorí reformy neprezentujú - napríklad Eduard Kukan a Pavol Hrušovský majú stabilizovanú dôveryhodnosť a "veľmi podobne Béla Bugár, u ktorého dokonca narástla". Dôležití sú podľa nej aj hovorcovia na ministerstvách a ich úroveň je veľmi rôzna. "Od ľudí, ktorí sú profesionálne na svojich miestach, až po hovorcov, ktorí prenášajú informácie - niekedy len prenášajú spisy."
Nedá sa vraj povedať, že by sa médiá reformám málo venovali, ale dôležitý je podľa Rosovej tón komunikácie. "Negatívne vyznieva v SME viac ako tretina titulkov, v Pravde vyše 40 percent titulkov týkajúcich sa reforiem." "Vyvážených" titulkov je podľa nej tretina, ostatné sú pozitívne.
Na konferenciu pozvali i komentátora SME Petra Javůrka, podľa ktorého "hneď na začiatku došlo k nedorozumeniu, keď sa reformy zbytočne zideologizovali". Hovorí, že na Slovensku majú skôr sanačný a až potom "filozofický" charakter. V tom vládna koalícia podľa neho na začiatku urobila fatálnu chybu. Namiesto toho, aby sa jasne pomenovalo, že dôchodkový systém, zdravotníctvo a rozpočet sú neudržateľné, prijala sa téza o akejsi pravicovej koalícii, ktorá prináša pravicové reformy - čo v mnohých vyvoláva predstavu, že existujú nejaké ľavicové reformy, "nejaké jednoduchšie riešenia".
Autor: rf