Na ročný študijný pobyt do Spojených štátov amerických a Veľkej Británie odcestuje v budúcom školskom roku šesť chlapcov a päť dievčat zo slovenských stredných škôl. FOTO TASR - VLADIMÍR BENKO
nými výsledkami, ktorí sa aktívne zapájajú do mimoškolskej činnosti a ktorí výborne ovládajú angličtinu.
"Na konkurz som sa zvlášť nepripravovala," tvrdí príjemná Košičanka Viera Čižmárová. Táto druháčka z Gymnázia J. A. Komenského sa okrem školy venuje volejbalu a hudbe. "Veľmi sa teším do Anglicka. Bude to možnosť skúsiť si samostatnosť, vidieť mnoho nových vecí. A som rada, že som uspela v konkurze, dodalo mi to sebadôveru," dodáva Vierka, ktorá vôbec nevyzerá, že by trpela nedostatkom sebadôvery.
Víťazi konkurzu mali okrem výborných výsledkov spoločné aj príjemné, sebavedomé, srdečné vystupovanie. "Sú to osobnosti. Iné ako deti, ktoré po príchode zo školy hodia tašku do kúta a sadnú si pred televízor," hovorí programová koordinátorka Katarína Koubeková. "Stále niečo robia, všetko ich zaujíma."
A práve takých ľudí komisia, ktorá o štipendiách rozhoduje, hľadala. Rozhľadených, mysliacich, ktorí majú rôzne záujmy. Pretože cieľom programu je poslať do zahraničia mladých ľudí, ktorí naplno využijú šancu a budú sa vedieť zapojiť do života v novom prostredí.
"Využite každú príležitosť skúsiť niečo nové," zdôrazňovala čerstvým štipendistom Anna Michalková, ktorá sa nedávno vrátila z pobytu v Pensylvánii. "Aj keď moji americkí spolužiaci niekedy krútili hlavou, že si priveľa trúfam, podarilo sa mi ako jedinej zahraničnej študentke dostať sa do programu cvičného súdu a zahrala som si aj divadlo. V Amerike som zistila, že keď sa chce, všetko sa dá."
Aj keď mnohí rodičia posielajú svoje 16-ročné deti do zahraničia s obavami, všetky deti sa na nový svet veľmi tešili a svoj ročný pobyt považujú za ohromnú príležitosť.
Jediná mrzutosť ich čaká paradoxne doma. Nie všetky školy takéto študentské aktivty vítajú. "Niektorí učitelia majú hrôzu z takýchto hyperaktívnych detí, ktoré sa chcú stále do niečoho zapojiť a prichádzajú s množstvom nápadov," hovorí Katarína Koubeková. "Absolventi nášho programu si navzájom radia: nehovorte, že vonku bolo výborne. Budú sa vás snažiť presvedčiť, že to až také ohromné nebolo a že ste sa vlastne nič nenaučili." (gal)