Zhovárame sa z jeho predsedom PhDr. Pavlom Beňom.
Poznáte mobbing z vlastnej skúsenosti?
"Každý z nás, ktorí sme zakladali združenie, prešiel podobnou skúsenosťou Tá skúsenosť je určujúca. A ak tým prejdete a podarí sa vám situáciu konštruktívne zvládnuť, tak viete, čo to je."
Akú pomoc poskytujete ľuďom, ktorí sa na vás obrátia?
"Je dôležité, aby v tom človek nezostal sám. Ten tlak ho totiž privedie k tomu, že začne pochybovať sám o sebe a keď ho ešte aj okolie začne presviedčať, že je na vine, je to zlé. Psychoterapia však pôsobí iba na človeka v kríze, nepôsobí preventívne. Za tie roky sme sa už trošku posunuli z psychoterapeutickej polohy. Stali sme sa odvážnejšími, dnes už ideme do akcií. Napríklad sa obraciame na zamestnávateľov a upozorňujeme ich na prešľapy. Lebo často to nie je o tom, že niekto je zlý šéf, ale o absolútnej neschopnosti viesť dialóg. Asi vznikne čierna listina zlých vedúcich pracovníkov. V týchto veciach je veľmi dôležitý tlak spoločnosti. Upozornenie, že musia jednať seriózne."
Je mobbing veľmi rozšírený?
"Vo výskume v Čechách v roku 2001 hovorilo 18 percent ľudí, že má skúsenosť s mobbingom. A v roku 2003 to už bolo 28 percent. Na západe sa hovorí tak o 5 percentách."
Je mobbing v Čechách zákonmi ošetrený?
"V nových zákonoch sa už slovo mobbing objavuje, ale legislatíva je aj dnes viac na strane zamestnávateľa. V jednotlivých prípadoch sa nám však veľmi osvedčuje spolupráca s odbormi.
Okrem toho rozbehli sme aj internetovú stránku www.intermobbing.net, kde chceme zverejňovať mená tých, ktorí sa k zamestnancom nechovajú korektne."
Pomáha to?
"U nás majú ľudia strach so šéfov a na Slovensku je to ešte silnejšie - existuje tradičné delenie na vrchnosť a poddaných. Ľudia si myslia, že jediný spôsob ako fungovať v práci je držať hubu a krok. Ale úspešné spoločnosti sú tie, ktoré rozvíjajú ľudský potenciál a to nejde vtedy, keď je človek stresovaný. Naša internetová stránka by mala fungovať ako určitá korekcia šéfov. Ako akýsi "bosswatch". Chceli by sme z nej urobiť medzinárodnú platformu."