Podľa švédskych výskumov treba 10 - 20 percent všetkých samovrážd odvodzovať od mobbingu. Slovenská legislatíva však tento pojem nepozná. V zákonoch nie sú konkrétne odkazy na riešenie problému psychického terorizovania, šikanovania alebo sexuálneho obťažovania na pracovisku. Zákonník práce síce ustanovuje vo svojich Základných zásadách právo na prácu bez obmedzení a hovorí, že výkon práv a povinností vyplývajúcich z pracovno-právnych vzťahov musí byť v súlade s dobrými mravmi a že nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého, ale skutočnosť je taká, že iba málo poškodených sa dovolá práva.
"Asi mesiac pred skončením zmluvy mi začali v práci dávať najavo, že nie sú so mnou spokojní," hovorí Renáta Stržilová z Brna. "Prekvapilo ma to, pretože som dva roky viedla pobočku firmy a dosahovali sme dobré výsledky. Nakoniec vysvitlo, že šéfov priateľ prišiel o prácu a bolo treba nájsť mu miesto."
Renáta začala bojovať, pretože bola presvedčená o kvalite svojej práce a chcela vo firme pokračovať. V boji so zamestnávateľom neuspela, kvôli psychickému tlaku na pracovisku musela začať brať lieky a schudla 15 kíl. Dodnes to však neľutuje. "Ak človek vie, že si robí prácu dobre, nie je dobre vzdať sa," tvrdí. "Zamestnávatelia si uvedomili, že jednajú s niekým, kto sa len tak nedá a mali z toho strach. Je to totiž firma, ktorá nedodržuje zákonník práce."

Podľa odborníkov súvisí nárast mobbingu so stále tvrdším bojom o existenciu a o kariéru. Nepohodlným sa pritom môže stať hocikto. Ste príliš dobrý a šéf sa bojí, že ho prerastiete, alebo ste nežiadúcou konkurenciou menej pracovitým kolegom. Mnohí sa stali obeťami mobbingu preto, že sa ich firma potrebovala zbaviť bez odstupného.
"Zrazu som začala dostávať od vedúcej nezmyselné príkazy. Samozrejme medzi štyrmi očami," spomína Helena M. z Bratislavy. "A keď som ich vykonala, šéfka poprela, že by mi niečo podobné prikázala. Kolegovia začali na mňa pomaly pozerať ako na nekompetentnú osobu. Potom mi prikázali zostať doma a chceli aby som podpísala novú zmluvu. Bolo jasné, že sa ma chcú zbaviť, tak som to vzdala a chcela som sa dohodnúť na slušnej výpovedi. Skončilo to tým, že ma zažalovali za hrubé porušenie pracovnej disciplíny."
Hoci Helena svoj spor s firmou dodnes nevyriešila, pracuje úspešne v inej oblasti. Preklenúť zlé obdobie jej pomohla rodina. Mnohí však situáciu nezvládnu a šikanovanie sa na nich podpíše vážnym ochorením a dlhou práceneschopnosťou.
Odborníci preto upozorňujú, že mobbing znamená pre ekonomiku obrovské finančné straty - vyčísľujú sa až v miliardách eur.