ktoré spolu tvorili vládu bývalého premiéra Leszka Millera. Proti boli všetky opozičné strany, ľavicové aj pravicové.
Časť z nich už dlhšie požaduje predčasné parlamentné voľby. "Tento parlament už minul všetky svoje šance a nie je schopný ničoho," zopakoval včera Bronis˝aw Komorowski z Občianskej platformy.
Belka a jeho kabinet podali hneď po hlasovaní prezidentovi Aleksandrovi Kwasniewskemu demisiu. Poľsko však nie je bez vlády. Vedie ju naďalej Belka. Akurát nie je v pozícii premiéra, iba "plní povinnosti premiéra". Tak to bude, až kým Poľsko nenájde nového šéfa vlády.
Belku navrhol prezident. Keďže neuspel, druhý pokus patrí parlamentu. Má dva týždne, aby našiel kandidáta, ktorý by získal jeho dôveru. Politici síce hovoria, že malá šanca existuje, reálnejšie však vyzerá, že parlament vážneho protikandidáta Belkovi nenájde. Opozícia je príliš rozdrobená.
Ak naozaj neuspeje, tretia voľba patrí opäť Kwasniewskému. Prezident už oznámil, že jeho kandidátom bude opäť Belka. Tentoraz by mohol uspieť. Ďalšou možnosťou sú potom totiž už iba predčasné voľby.
Belkove šance nerastú len preto, že niektorí poslanci vedia, že v predčasných voľbách by neuspeli a museli by tak opustiť parlamentné lavice. Vládne strany už začali s veľmi účinnou kampaňou. Stačí, že Poliakom niekoľkokrát pripomenú, že predčasné voľby by najväčšmi vyhovovali populistickým stranám, špeciálne strane Andrzeja Leppera Sebeobrana.
"Nie som si istý, že parlament, v ktorom bude viac členov Sebaobrany, Ligy poľských rodín a Práva a spravodlivosti, je práve to, o čom snívajú Poliaci," povedal včera predseda Zväzu demokratickej ľavice Krzysztof Janik.
Autor: TOMASZ GRABIŃSKI pre SME