Na čele strany, ktorá je momentálne v prieskumoch preferencií na druhom mieste, zostáva doterajší predseda Miroslav Grebeníček. Do užšieho predsedníctva zjazd až na jednu výnimku zvolil ľudí blízkych Grebeníčkovi, pozície predstaviteľov takzvaného reformného krídla, naopak, sa vo vedení strany oslabili.
Najznámejší predstaviteľ reformistov Miroslav Ransdorf vypadol pri voľbe predsedu už v prvom kole a sklamaný odmietol opäť kandidovať na post podpredsedu pre zahraničnú politiku. Na uvoľnené miesto sa okamžite nechal zvoliť Václav Exner, považovaný za predstaviteľa najkonzervatívnejších síl.
"Súdružky a súdruhovia, ... nie sú žiadne návraty, iba cesta vpred. Nech žije solidarita ľudí práce, nech žije KSČM," povedal Grebeníček za búrlivého potlesku delegátov vo svojom záverečnom prejave. Potom spievali Internacionálu.
Z prijatých dokumentov a prejavov delegátov všeobecne zaznievali staré časy. Debatovalo sa o kádrových otázkach, volalo sa po akčnej jednote a čo najtesnejšom kontakte s pracujúcim ľudom. Strana je podľa jej členov stále iniciátorom pokrokových zmien vo svete.
Zjazd privítal delegácie bratských a ešte stále vládnucich strán z Číny, Vietnamu, Kuby a Severnej Kórey, v mene irackej komunistickej strany prišiel aj minister kultúry Mufíd Džazajrí, ktorý žil roky v emigrácii v Česko-Slovensku.
Výsledok zjazdu zároveň s veľkou pravdepodobnosťou znamená, že komunisti zostanú na českej politickej scéne aj naďalej izolovanou stranou a že sa nesplnia nádeje reformného krídla, že sa čiastočne zmenená strana stane prijateľným koaličným partnerom aspoň pre vládnych sociálnych demokratov.