V ruinách kostola sa konala po desiatkach rokov omša.
V ruinách azylového kostolíka na Vrchhore pri Partizánskom sa v predvečer spomienky na kňaza a mučeníka Jana Nepomuckého zišli pútnici z blízkeho i vzdialenejšieho okolia. Toto miesto sa v historických dobách stalo útočiskom pred Turkami. Bolo vraj spojené štvorkilometrovou podzemnou chodbou z bývalého Benediktínskeho kláštora v Klížskom Hradišti. Pútnici prišli v kostolných šatách, ale aj v turistickom oblečení s plecniakmi na chrbtoch, v džogingových súpravách. Tých skôr narodených sem priviezli autobusy zo Skýcova, Kolačna i osobné autá.
"Spomínam si, bol som tu ešte ako malý chlapec, mohol som mať asi 14 rokov, keď sa tu naposledy slúžila omša," spomína starosta Kolačna Jozef Chochula. Jeho slová potvrdzuje i zhovorčivý pán zo Skýcova, ktorý si na obnovené púte zo začiatku 60. rokov tiež živo spomína. Ale i na vynútené ticho pred i po nich, keď komunisti nekompromisne zasiahli proti organizovaniu podobných podujatí.
V ruinách barokového kostolíka, ktorý nikdy neslúžil svojmu pôvodnému účelu, bolo všetko pripravené na bohoslužbu pod holým nebom. Dočkal sa jej i statný strom, ktorý sa v jeho priestoroch týči k nebu ako tiché svedectvo ľudskej zloby a nevšímavosti.
Po piatich rokoch neorganizovaného stretávania sa Kolačňanov i občanov okolitých obcí na Vrchhore sa k znovuoživeniu púte pridali i susedné obce Skýcov a Veľký Klíž. Kostolík je zasvätený sv. Janovi Nepomuckému, ale historické pramene sa rozchádzajú, "pretože uvádzajú aj zasvätenie kostola sv. Jánovi Krstiteľovi", hovorí starosta. Po otvorení ďalších historických prameňov bude možné vydať úplné a pravdivé svedectvo o jeho zasvätení napokon i v písanej forme.
Po omši nechýbalo ani malé občerstvenie a mnohí si v okolí kostolíka pripravili aj opekačky. Akoby starostovia troch obcí oživili legendu, podľa ktorej skýcovské knieža Artúr Odescalchi rozhadzoval na Vrchhore počas púte deťom perníky.
PETER BORSZÉK
FOTO PRE SME - ALENA BORSZÉKOVÁ