Iránsky guvernér kartelu OPEC Hosejn Kazempur Ardebili vyhlásil, že "prípadné zvýšenie produkcie ropným kartelom OPEC o 1,5 milióna by ukázalo jeho spoluprácu a porozumenie so spotrebiteľmi, hoci OPEC za túto situáciu nenesie žiadnu zodpovednosť".
Experti však pochybujú, že kladné rozhodnutie OPEC o náraste ťažby, ktoré má padnúť v Amsterdame na konci tohto týždňa, pomôže upokojiť situáciu na trhu. Už teraz vývoz kartelu prekračuje stanovený denný limit a nárast ťažby o 1,5 milióna barelov by len sformálnil existujúci stav. Navyše sa proti plánu Saudskej Arábie stavia Venezuela, ktorá si sťažuje na to, že ceny boli v posledných dvoch desaťročiach príliš nízke.
Viaceré médiá si všímajú sériu správ, ktoré by mohli mať na trhy skôr nepriaznivý efekt. Obavy potvrdil americký vládny Úrad pre energetické informácie (EIA) správou, podľa ktorej zásoby benzínu v Spojených štátoch minulý týždeň klesli o 1,5 milióna na 202,5 milióna barelov. Posilnilo to strach z nedostatku benzínu počas letnej motoristickej sezóny.
Posledné informácie tiež ukázali, že dopyt po benzíne v USA minulý týždeň dosiahol 9,37 milióna barelov za deň, čo je najvyššia úroveň, akú kedy v Spojených štátoch zaznamenali. Rásť bude i celosvetový dopyt po rope. Podľa správy Medzinárodnej agentúry pre energiu svetový dopyt tento rok stúpne o dva milióny na 80,6 barela denne, najmä vplyvom nákupcov z Číny. Dopyt tak bude najvyšší za posledných 16 rokov. Napätie na trhu ešte zvýšilo Rusko. Šéf ropovodu Transneft vyhlásil, že krajina už nebude môcť zvyšovať dodávky, ak sa nevybudujú nové ropovody. Ruské nevyužívajú potenciál rastu ťažby ropy naplno práve pre obmedzené vývozné možnosti.
Niektorí experti však odmietajú hľadať príčiny drahej ropy v štatistikách. V denníku Financial Times komoditný expert Peter Odell napísal, že súčasný rast je dôsledkom narušenia spolupráce medzi západným svetom a kartelom OPEC po teroristických útokoch na USA z roku 2001. (čtk, reuters, jj)