V priebehu minulého týždňa viacerí predstavitelia európskych a národných inštitúcií vyjadrili svoj názor na snahy Berlína a Paríža harmonizovať európske dane z príjmov. Tu sú niektoré z nich:
"Je pravda, že rozšírenie (EÚ) a zníženie daní zvýšili konkurenciu medzi krajinami EÚ s cieľom prilákať nové investície. Som presvedčený, že je to dobré pre nové členské štáty, ale aj pre staré. Daňová konkurencia je nevyhnutná ako stimul na zrýchlenie reštrukturalizácie na Západe".
Ivan Mikloš, minister financií SR
"Výsledkom takýchto závodov nie je nič iné než zdeštruované verejné služby a systém sociálnej ochrany. A tieto štáty na ne už po neuvážených experimentoch v znižovaní daní jednoducho nebudú mať".
Vladimír Špidla, český premiér
"Daň z príjmu vo výške 19 percent a vzbury Rómov - to nie je obraz, ktorý by sme chceli vidieť. Bohatí by mali platiť viac, potom by sa takýmto sociálnym výbuchom dalo vyhnúť".
Christoph Zöpel, poslanec spolkového Snemu a blízky spolupracovník nemeckého kancelára Gerharda Schrödera Christoph Zöpel (počas návštevy Slovenska)
"Harmonizácia podnikových daní, o ktorú sa snažia Nemecko a Francúzsko, nie je riešením pre povzbudenie hospodárskeho rastu ani zastavenie presunu niektorých spoločností na východ Európy."
UNICE, organizácia, ktorá zastupuje asi 16 miliónov európskych podnikov
"Ja, ani Európska komisia nepremýšľame o zjednotení výšky sadzieb pri podnikových daniach. Som zástancom racionálnej konkurencie v oblasti fiškálnej politiky. (...) Dane v Európe sú príliš vysoké a predstavujú hrozbu hospodárskeho rozvoja".
Frits Bolkesteien, európsky komisár pre vnútorný trh
"Tí, ktorí kritizujú tzv. daňový dumping, míňajú cieľ. Ak chce ktorýkoľvek štát kompenzovať svoju geografickú polohu na okraji únie, má právo uplatňovať také dane, aké chce."
Jonathan Todd, hovorca Európskej komisie pre daňové otázky
(reuters, tasr, čtk)