
Francúzsky prezident s nemeckým kancelárom si dobre rozumejú v otázke zjednotenia daní. Chirac i Schröder budú chcieť od Bruselu spoločné daňové sadzby pre firemné zisky v celej Európe. ILUSTRAČNÉ FOTO - ČTK
BRATISLAVA - Minister financií Ivan Mikloš potvrdil doterajší odmietavý postoj Slovenska k harmonizácii dani z príjmov firiem na úrovni Európskej únie. V rozhovore pre sobotné vydanie francúzskeho denníka Le Figaro odmietol obvinenia, že Slovensko a ďalšie nové členské krajiny únie praktizujú nečestnú konkurenciu, keď znižujú priame dane.
"Je pravda, že rozšírenie (EÚ) a zníženie daní zvýšili konkurenciu medzi krajinami EÚ s cieľom prilákať nové investície. Som presvedčený, že je to dobré pre nové členské štáty, ale aj pre staré," povedal Mikloš. Upozornil, že zníženie priamych daní, ku ktorému pristúpila slovenská vláda, je kompenzované zvýšením daní nepriamych a priznal, že radikálne škrty sociálneho zabezpečenia majú svoju politickú a sociálnu cenu.
Mikloš pripomenul ciele lisabonskej stratégie, v ktorej si Európska únia stanovila za cieľ dobehnúť USA v produktivite, pri zachovaní sociálnej súdržnosti. "Ale o lisabonskej stratégii nestačí hovoriť, aby sa veci pohli dopredu. Je nutné mať odvahu. Od roku 2000 sa rozdiel oproti USA nezmenšil, naopak zväčšil," dodal.
Podobný názor ako slovenský vicepremiér má aj množstvo ďalších politikov z nových členských krajín únie. Výnimkou medzi nimi je Česko, kde podniky platia 28 percent z príjmov a do roku 2006 má sadzba klesnúť na konečných 24 percent. Premiér Vladimír Špidla má oveľa viac pochopenia pre snahy Gerharda Schrödera o jednotné dane z príjmov. "Dá sa povedať, že naša daňová politika je porovnateľná s daňovou politikou ekonomicky vyspelých krajín a Česká republika nemieni robiť daňový dumping," povedal Špidla. Výhody z nízkych daní označil len za krátkodobé, ktorých cenou bude rozbitie sociálnej súdržnosti.
Proti ťaženiu Berlína a Paríža za spoločné dane je zatiaľ aj Európska komisia. Najnovšie názor komisie vyjadril komisár pre vnútorný trh Frits Bolkenstein: "Ja, ani Európska komisia nepremýšľame o zjednotení výšky sadzieb pri podnikových daniach. Som zástancom racionálnej konkurencie v oblasti fiškálnej politiky".
(jj, čtk, tasr)