Pohyb v slnečnom výbehu kurčatám prospieva. FOTO - ARCHÍV
len kurčatám určeným na výkrm.
Je všeobecne známe, že deficit slnečného žiarenia pôsobí nepriaznivo na zdravie a úžitkovosť zvierat. Chýba im vitamín D3, čo vedie k zníženej obranyschopnosti organizmu, nechutenstvu, zlému zužitkovávaniu krmiva a k slabému rastu. Nepriaznivý stav môže vyústiť až do vzniku rachitídy, ktorá v chovoch hydiny postihuje najčastejšie kurčatá a morčence. Toto ochorenie sa prejavuje vo veku od troch týždňov do šiestich mesiacov, najčastejšie pri hydine chovanej v priestoroch bez prístupu slnečných lúčov. Menej vnímavá je vodná hydina a holuby.
Rachitída, ináč nazývaná aj krivica, je porucha látkovej premeny. Prejavuje sa chybnou tvorbou kostí, do ktorých sa vápnik a fosfor neukladajú v dostatočnom množstve. Ochorenie postihuje rastúce zvieratá. Príčinou je najmä deficit vitamínu D, ale aj nedostatok vápnika, fosforu, mangánu a cholínu. Vitamín D je pritom dôležitý pri vstrebávaní vápnika z čreva, zároveň bráni vylučovaniu tohto prvku a upravuje vzájomný pomer vápnika, fosforu a horčíka. K rachitíde sú náchylné najmä plemená, ktoré sú vyšľachtené na rýchly rast a ranosť. Vzniku ochorenia pomáha aj nedostatok pohybu, poruchy trávenia pri nevhodnej výžive, ale napríklad tiež nedostatok kamienkov v svalnatom žalúdku hydiny.
Prvé príznaky sa objavujú už pri trojtýždňových kurčatách. Bývajú oslabené, malátne, trpia nechutenstvom. Neskôr pozorujeme slabosť končatín, krívanie, kurence zaujímajú typický postoj (X alebo O), majú našuchorené perie a spomalený rast. Kosti, najmä behákov, rebier i prsná kosť sú mäkké - ohybné, zdeformované. Niekedy je skrivená aj chrbtica. Kĺby a úponky rebier na stavce bývajú zdurené. Zobák býva mäkký a predĺžený v porovnaní so zdravou hydinou. Ochorenie je chronické, vyvíja sa postupne. Ľahšie prípady sa môžu upraviť aj samy, ťažko postihnutým jedincom zväčša zostávajú trvalé následky.
Prevencia sa opiera predovšetkým o zabezpečenie dostatku vitamínu D. Hydine preto doprajeme pobyt v slnečnom výbehu. Ak je na jar, ale aj v jeseni či zime málo slnečných dní, hydine obohacujeme kŕmnu dávku o prípravky s obsahom tohto vitamínu (Combinal AD3 a iné vitamínové preparáty). Dôležitý je tiež prísun minerálnych látok vo výžive.
MVDr. MÁRIA INŠTITORISOVÁ