Keď chceme v júli niekoho obdarovať nádhernou kyticou, siahneme po gladiolách (Gladiolus L.). Patria do čeľade kosatcovitých - Iridaceae. Sú to asi meter vysoké rastliny s úzkymi dlhými listami. Kvety sa tvoria v klasovitom súkvetí. Poznáme veľkokveté, drobnokveté, plnokveté, veľkokveté zvlnené orchideové a iné odrody s rozmanito sfarbenými kvetmi. Gladiolám prospieva priepustná pôda bohatá na organické živiny. Odporúča sa na jeseň pôdu hnojiť maštaľným hnojom. Ak sme hnoj nepoužili, pri jarnej výsadbe dávame na dno jamky dobre vyzretý kompost.
Gladioly sa rozmnožujú hľuzami, ktoré treba pred vysadením moriť. Najjednoduchšie je máčať ich v 25-percentnom roztoku Fundazolu (prípravok na ochranu proti hubovým chorobám) počas 12 až 24 hodín. Takto pripravené hľuzy sadíme na stanovište v tomto období. Dávame ich do hĺbky asi 10 centimetrov. Keďže rastliny sú vzpriamené a nerozkonárujú sa, v riadku im stačí vzdialenosť od seba 15 až 20 centimetrov. Medzi riadkami volíme vzdialenosť 30 až 50 centimetrov.
Po vysadení zavlažujeme podľa potreby tak, aby pôda bola prevlhčená, ale nie mokrá. Dôležité je aj opatrné kyprenie pôdy. Prihnojovanie prichádza do úvahy na začiatku tvorby kvetov. Použijeme kombinované hnojivo, napríklad NPK alebo Cererit. Na jar vysadená hľuza počas vegetácie zahynie a vytvorí sa nová. Po odkvitnutí koncom augusta odstránime zvyšky kvetov a necháme v pôde dozrieť podzemnú hľuzu. Vedľa novej hľuzy narastajú aj drobné hľuzky. Ak sú väčšie ako 0,5 milimetra, môžu slúžiť aj na rozmnožovanie, ale takéto rastliny nebudú kvitnúť. Vyzreté hľuzy vyberáme zo zeme koncom septembra, keď už žltnú listy. Stonku nad hľuzou odstránime. Po vysušení na vzdušnom a tienistom mieste hľuzy uskladníme v pivnici pri teplote 4 až 10 °C.
Doc. Ing. MAGDALÉNA VALŠÍKOVÁ, PhD.