Chirac a Schröder si vraj vždy rozumejú. FOTO - ČTK/AP
únie.
Plán nepriamo vracia do hry myšlienku dvojrýchlostnej Európy: tie krajiny, ktoré by ústavu neratifikovali, by sa totiž dostali do právneho vákua alebo by im podľa FT hrozilo dokonca "vytlačenie".
Doteraz akákoľvek európska zmluva sa musela schváliť jednohlasne - všetkými štátmi únie či už národným referendom, alebo hlasovaním v parlamente členskej krajiny.
Text európskej ústavnej zmluvy nie je ani po dvoch rokoch rokovaní v takom stave, aby sa dal pokladať za kompletný. Niektoré optimistické predpovede naznačujú, že by ho mohli podpísať na júnovom summite únie v Bruseli.
Na včerajšom stretnutí ministerskej rady Francúzska a Nemecka v Paríži Chirac a Schröder svoj plán nespomenuli, hoci ho podľa FT mali oficiálne predstaviť. Na novinársku otázku, ako budú postupovať, ak sa euroústavu nepodarí ratifikovať v celej únii, neodpovedali priamo. "Nepredstavujeme si, že taká situácia nastane. Ak sa to stane, uvidíme čo sa bude dať robiť," povedal Chirac.
Plán Paríža a Berlína prichádza v čase, keď írsky premiér Bertie Ahern navštevuje európske metropoly a snaží sa dosiahnuť prelom v rokovaniach o ústave. Jej prijatie sa zablokovalo na decembrovom summite v Bruseli. Vtedy sa do konsenzu veľmi netlačili ani Poľsko a Španielsko, ktoré dokument odmietali pre obavy zo straty pozícií, ani Francúzsko a Nemecko, ktoré sa nechceli zaoberať kompromismi.
Podľa pozorovateľov je plán "motora európskej integrácie" - Nemecka a Francúzska - namierený hlavne proti Veľkej Británii. Po súhlase Tonyho Blaira s vypísaním referenda o európskej ústave totiž vznikla obava, že tradične euroskeptickí Briti ústavu jednoducho odmietnu. Problematické by mohlo byť schvaľovanie dokumentu aj v Poľsku, Holandsku a Dánsku.
Nemenovaný nemecký diplomat však tvrdí, že plán má pomôcť Blairovi vyhrať v referende, pretože v predreferendovej kampani by mohol operovať s myšlienkou, že odmietnutím ústavy by Briti skomplikovali situáciu celej únii.
Podľa FT Briti návrh Francúzov a Nemcov odmietajú a tvrdia, že by znamenal zmenu pravidiel schvaľovania európskych zmlúv, čo by zase museli jednomyseľne schváliť všetky krajiny.
Írsko, ktoré predsedá únii, tvrdí, že bude trvať na jednomyseľnom schválení ústavy.
JANA MIKUŠOVÁ