Donald Rumsfeld hovorí k personálu bagdadskej väznice Abú Ghrajb. FOTO - ČTK/AP
.
Interiér väzenia, v ktorom kedysi mučil tisícky ľudí Saddám Husajn, za posledné dva týždne spoznal celý svet: televízie a noviny zverejňujú nové a nové zábery, na ktorých americkí vojaci týrajú Iračanov. Americkí kongresmani včera dostali na tri hodiny do rúk aj snímky, ktoré doteraz nikto nevidel. Boli šokovaní.
Rumsfeld sa na to prišiel pozrieť zblízka. "Povedali sme si, že najlepšie bude, keď sem prídeme a pozrieme sa vám chlapci do očí," povedal minister vojakom vo väznici. Znovu zopakoval, že všetko sa vyšetrí a vinníkov potrestajú. Nový šéf väzníc v Iraku, generál Geoffrey Miller, ho uistil, že má situáciu pod kontrolou a k mučeniu už nemôže dôjsť. Niektorí však pochybujú: Miller prišiel priamo z pevnosti Guantánamo, ktorá sa preslávila práve porušovaním práv zajatcov.
Ľudia z okolia prezidenta Georgea Busha sa podľa denníka The New York Times boja, že fotografie zmenili obraz vojny. Majú strach, že svet si vojnu v Iraku už nespája so zhodením Saddámovej sochy v centre Bagdadu, ale so zábermi vysmievajúcich sa amerických vojakov, ktorí ponižujú irackých väzňov. Rumsfeldova cesta mala byť pokusom zachrániť na poslednú chvíľu, čo sa ešte dá.
Opozícia v Amerike a takmer isto ani Iračania sa na to nechytili. "Na túto cestu sa mal vydať v januári, keď sa o mučení dozvedel od Červeného kríža. Teraz je neskoro," povedal v televízii NBC rešpektovaný demokratický senátor Edward Kennedy.
Iračania už pred zverejnením prvých fotiek Američanmi opovrhovali. Podľa prieskumu, ktorí si objednal civilný správca Iraku Paul Bremer, nedôverovalo už vtedy Američanom 80 percent Iračanov. Rumsfeldova cesta na tom nič nemôže zmeniť. Dávno sú zabudnuté časy, keď Iračanom imponovalo, že do ich krajiny priletel zjesť umelého moriaka prezident Bush.
Ministrova cesta by však predsa len mohla mať nejaký pozitívny efekt: oceniť by ju mohli americkí vojaci. Po škandále s mučením sa totiž údajne rozpadla morálka aj v armáde. K únave po nezvyčajne dlhej misii a stále väčšom počte obetí (od konca vojny v Iraku zomrelo viac ako 700 amerických vojakov) sa pridalo aj zúfalstvo a rozčarovanie. Radoví vojaci majú pocit, že vrchnosť na nich chce zhodiť všetku vinu. Obvinení vojaci z Abú Ghrajb opakujú, že na mučenie mali príkaz zhora.
Rumsfeld vojakov včera presviedčal, že všetko sa vyrieši, a dal im aj návod, ako na to: Prestal som čítať noviny, čítam dejiny americkej občianskej vojny. V oveľa krvavejšom konflikte vraj musel prezident Abraham Lincoln čeliť brutálnej kritike. Keď sa však po vojne obzrel späť "vedel, že to stálo za to". Vojaci mu asi veľmi neverili, že sa to zopakuje aj teraz.