Nemecku hrozia v nadchádzajúcich rokoch gigantické daňové výpadky na všetkých úrovniach. Tento rok by mal rozdiel súčasnej daňovej kalkulácie oproti poslednej z vlaňajšieho novembra dosiahnuť 9,6 miliardy eur. Na budúci rok by mal predstavovať 15,2 miliardy, v roku 2006 by sa mal vyšplhať až na 18,4 miliardy eur. V roku 2007 klesne na 17,8 miliardy.
Finanční experti najväčšej európskej ekonomiky teda rátajú do roku 2007 s celkovým daňovým výpadkom oproti pôvodným projekciám na celonemeckej úrovni 61 miliárd eur. Príčinou takejto radikálnej úpravy daňového odhadu je omnoho nižší hospodársky rast, než sa pôvodne predpokladalo, a s tým spojené menšie príjmy štátneho rozpočtu a väčšie výdavky, najmä na sociálne účely.
Pracovná komisia daňových odborníkov nemeckého Spolkového ministerstva financií, krajinských ministerstiev financií, Spolkovej banky, Spolkového štatistického úradu a šiestich najvýznamnejších ekonomických výskumných ústavov sa stretáva dva razy do roka, aby vypracovala odhady daňových príjmov na spolkovej, krajinskej a komunálnej úrovni.
Spolkový minister financií Hans Eichel vyhlásil podľa internetového denníka Spiegel Online, že zníženie príjmov štátneho rozpočtu je "výsledkom tri roky trvajúcej ekonomickej stagnácie". Odmietol zvýšenie daní a zostrenie úsporného kurzu. Obidve opatrenia by boli podľa neho "falošnou odpoveďou na hospodársky vývoj a boli by jedom pre ešte stále labilný ekonomický rast". Diery v spolkovom rozpočte zamýšľa zaplátať príjmami z privatizácie.
Eichel je presvedčený, že sa mu podarí navrhnúť budúcoročný štátny rozpočet, v ktorom deficit neprevýši investície, ako to prikazuje (za normálneho ekonomického) stavu nemecká ústava. Opozičné strany CDU, CSU a FDP medzičasom vyhlásili, že budú pozorne dohliadať na to, aby vládna koalícia sociálnych demokratov a zelených neprekročila príslušné ústavné predpisy tým, že bez racionálneho opodstatnenia vyhlási "narušenie makroekonomickej rovnováhy", aby poľahky mohla zvýšiť deficit rozpočtu.
Podľa názoru národohospodárskych odborníkov sa Nemecku nepodarí ani na budúci rok okresať deficit štátneho rozpočtu pod maastrichtskú hranicu 3 percentá z HDP. Nemecko by týmto po štvrtýkrát po sebe prekročilo povolenú eurohranicu, za čo je v Bruseli ostro kritizované a hrozia mu v tejto súvislosti sankcie.