BRATISLAVA - Minister zdravotníctva Zajac celý týždeň rokoval s poslaneckými klubmi. Vysvetľoval princípy svojej reformy a snažil sa ich presvedčiť, aby ju podporili.
Získať poslancov proti reformným návrhom ministra včera zas prišli stavovské organizácie zdravotníkov, niektoré združenia pacientov, zástupcovia farmaceutických firiem a zdravotných poisťovní.
"Farmaceutický priemysel je ustarostený z toho, čo sa deje a čo sa ešte má udiať. Je tu dramatický pokles spotreby liekov, v počte balení až o 18 percent. Bojíme sa, že to bude mať dôsledky na zdravie pacienta," povedal za obchodníkov prezident Asociácie dodávateľov liekov Andrej Rainer. Nesúhlasí s návrhom, aby základným imaním zdravotnej poisťovne bolo len 100 miliónov. "Nechceme, aby našou perspektívou bola Perspektíva," povedal, narážajúc na krach jednej z poisťovní.
Podpredsedníčka Asociácie na ochranu práv pacientov Anna Reháková hovorila, že pacienti s viacerými chorobami nemajú po zaplatení nájmu a liekov z čoho žiť. "Obávame sa, že zákony budú mať nepriaznivý dosah na občana a veľká skupina ľudí je už dnes v zúfalej situácii."
Komora zubných lekárov kritizovala plánované zrušenie preplácania stomatologickej starostlivosti z verejného poistenia.
Komory stredných zdravotníckych pracovníkov a psychológov protestovali proti svojmu zrušeniu.
Veľmi kritickí boli predstavitelia zdravotných poisťovní. Reforma podľa nich vznikala bez konzultácií. "Reforma nič nehovorí o zdraví obyvateľov, o tom, koľko je astmatikov, kardiakov, chýba riešenie rodinného poistenia. Dodnes nevieme, koľko ročne potrebujeme na zdravotnú starostlivosť," povedal riaditeľ poisťovne Apollo Vladimír Balogh. "Mám dojem, že ak povieme pravdu, stávame sa nepriateľom reformy," povedal predseda združenia zdravotných poisťovní Peter Kvasnica.
Združenie odmieta zmenu poisťovní na akciové spoločnosti a vytvorenie úradu pre dohľad, ktorého činnosť podľa nich bude smerovať k "dirigizmu". "Akonáhle budú poisťovne akciovými spoločnosťami, nikto ich nedonúti, aby akceptovali také nízke poistné, aké platí štát za svojich poistencov (deti, dôchodcovia, nezamestnaní) . Títo potom vypadnú zo systému," hrozil ďalší predstaviteľ Asociácie dodávateľov liekov.
Na otázku poslankyne Márie Sabolovej z KDH, či si prítomní myslia, že zákony sú opraviteľné, sálou zaznelo rozhodné "nie".
Predsedníčka zdravotníckeho výboru Anna Záborská z KDH vyzvala organizácie, aby svoje pripomienky poslali do 14. júna.
O tom, či zákony poslanci posunú do druhého čítania, bude parlament rozhodovať v utorok. (mar)
Čo prešlo do druhého čítania
Návrh zákona o náhrade za bolesť a o náhrade za sťaženie spoločenského uplatnenia
Odškodné by sa malo vypočítavať podľa bodov pridelených za jednotlivé diagnózy. Cena bodu bude predstavovať dve percentá z priemernej mesačnej mzdy, to je asi 270 korún. V osobitných prípadoch, najmä pri uznaní invalidity, môže súd náhradu zvýšiť najviac o 20 percent a maximálna výška odškodnenia bude 3,5 milióna korún. Doteraz o nej rozhodoval len súd.
Novela zákona o zdravotnom poistení a financovaní zdravotného poistenia
Cieľom novely je obmedziť možnosť exekúcií zdravotných poisťovní a zdravotníckych zariadení. Exekúcie sa objavili, keď Národný úrad práce predal svoje pohľadávky voči zdravotníckym zariadeniam a tie začali exekútori vymáhať. Exekučné príkazy dostali tiež veľké podniky - exekútori žiadali, aby peniaze, ktoré majú odviesť zdravotnej poisťovni, poukázali na ich účet. Išlo najmä o dlhy zrušenej zdravotnej poisťovne Perspektíva. Doterajší zákon interpretovali rôzne nielen exekútori, ale aj súdy. (dro)