Vatikánsky nuncius Henryk Nowacki a prezident Rudolf Schuster včera podpísali zmluvu o katolíckej výchove a vzdelaní medzi Slovenskom a Vatikánom. Pri podpise bol aj premiér Mikuláš Dzurinda a predseda parlamentu Pavol Hrušovský. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ
BRATISLAVA - Od septembra sa prváci začnú povinne učiť náboženstvo alebo etiku. Zástupcovia dvanástich cirkví včera podpísali zmluvy so Slovenskom o náboženskej výchove a vzdelávaní.
Prezident Rudolf Schuster v príhovore povedal, že ide o "dôkaz, že ekumenizmus na Slovensku funguje" a "dobrý príklad pre krajiny v rámci Európskej únie a mimo nej".
Minister školstva Martin Fronc z KDH verí, že história potvrdí, že podpis zmluvy bol správny krok, ktorý prispeje k zlepšeniu hodnotovej a morálnej orientácie a zvýšeniu tolerancie.
Apoštolský nuncius Henryk Józef Nowacky, ktorý zmluvu podpísal za Vatikán, ju považuje za dôkaz, že Slovensko rešpektuje náboženské slobody.
Predseda ekumenickej rady cirkví Július Filo verí, že zmluva je tolerantnou ponukou, ktorá umožňuje slobodný výber medzi rôznymi náboženstvami a etikou.
Hoci zmluva predpisuje výučbu vo všetkých ročníkoch základných a stredných škôl, ministerstvo školstva rozhodlo, že od septembra sa povinné náboženstvo či etika zavedú iba v prvom ročníku základnej školy. "Podľa toho, ako to budeme schopní zabezpečiť, rozšírime to," povedal Fronc.
Najväčší problém bude s etikou - v niektorých školách sa už náboženstvo od prvého stupňa vyučovalo dobrovoľne. Žiaci, ktorí nemali záujem, mali voľno, ale odteraz budú musieť chodiť na etiku.
Eva Ivanová z metodického centra na Tomášikovej ulici v Bratislave hovorí, že už majú pripravených lektorov, ktorí učiteľov prvákov pripravia na etiku. "U prvákov bude etika postavená na zážitkových metódach, deti niečo zažijú a sami sa dopracujú k záverom."
Náboženstvo dodnes často učili dobrovoľne po vyučovaní miestni kňazi. Od septembra musia mať pedagogické vysokoškolské vzdelanie alebo aspoň pedagogické minimum. Okrem toho musia mať kanonickú misiu, teda poverenie od cirkvi.
V praxi povinné náboženstvo prinesie školám zvýšené náklady. Doteraz museli riaditelia zaplatiť učiteľa náboženstva iba vtedy, ak oň prejavilo záujem aspoň 12 žiakov a viacerí riaditelia túto možnosť využívali. "Každý rok sme zvádzali boje s vedením škôl," hovorí Viera Macháčková z Generálneho biskupského úradu evanjelickej cirkvi.
Podľa zmluvy teraz musí škola zabezpečiť učiteľa aj jednému prvákovi. Náboženstvo nenahradí žiadnu inú vyučovaciu hodinu, ale prvákom jedna hodina týždenne pribudne.
Zmluvy o vzdelávaní vyplývajú zo základných zmlúv, ktoré Slovensko uzavrelo s Vatikánom a registrovanými cirkvami. V základných zmluvách sa štát zaviazal uzavrieť štyri dodatkové zmluvy - okrem tých o vzdelávaní už Slovensko podpísalo zmluvy o duchovnej službe vo vojsku a polícii. Pripravujú sa zmluvy o výhradách svedomia a financovaní cirkví zo štátneho rozpočtu.
Vierovyznaní je veľa, žiakov nie
Pri zápise prvákov už školy od rodičov zisťovali, či dajú deti na náboženstvo, alebo etiku. Ukazuje sa, že zabezpečiť výučbu povinne voliteľného náboženstva nebude jednoduché - vierovyznaní je veľa a skupinky žiakov často veľmi malé.
Jana Smolková zo školy v Štítniku má problém, lebo etickú výchovu chce 36 prvákov, dvaja chcú evanjelické náboženstvo a jeden katolícke. "Neviem, ako to budeme riešiť, nemáme jasné pokyny," povedala.
Doteraz sa náboženstvo vyučovalo dobrovoľne popoludní. Z 350 žiakov školy chodilo na evanjelické náboženstvo 37, učil ho miestny farár. Na katolícke sa prihlásili zo školy dvaja žiaci, postupne ho škola zrušila.
V Bzovíku si vybralo 28 prvákov katolícke a jeden evanjelické náboženstvo. "Doteraz sme všetkých evanjelikov na prvom stupni spájali, ako to vyriešime teraz, neviem," hovorí Anna Jánošová.
Július Paňko zo Základnej školy na Karpatskej ulici vo Svidníku má prvákov rozdelených medzi grékokatolíkov, rímskokatolíkov a pravoslávnych. Jeho skúsenosť je taká, že na prvom stupni ich rodičia prihlásia na náboženstvo. V tých rokoch je prvé prijímanie, ale "na druhom stupni potom veľa žiakov prejde na etiku".
Paňko sa obáva, že ak sa rozšíria požiadavky aj o ďalšie náboženstvá, zabezpečiť učiteľov bude pre školu veľmi drahé.
Bratislavská Základná škola na Pekníkovej zapísala 14 prvákov, ktorí sa chcú učiť etiku a 12, ktorí majú záujem o katolícke náboženstvo. Kto predtým nemal záujem, mal voľno, ale Zdena Surovcová upozorňuje, že "teraz sa budú musieť povinne prihlásiť na etiku a ešte nevieme, kto ju bude učiť".
Košická Základná škola na Dneperskej má 31 prvákov rímskokatolíkov, jedného gréckokatolíckeho, jedného evanjelika a 26 prvákov so záujmom o etiku. "Bude to veľmi ťažké, jediné riešenie vidíme, že náboženstvo bude prvá alebo posledná hodina a budeme spájať ročníky," hovorí Emília Kušníriková.
Viera Macháčková z Generálneho biskupského úradu evanjelickej cirkvi hovorí, že v prípade malého počtu žiakov sa môžu spájať ročníky, triedy a aj deti s rôznymi vierovyznaniami. Kto bude deti učiť, závisí od dohody duchovných v regióne.
Stanislav Bielik z Cirkvi adventistov siedmeho dňa vidí jednu možnosť v tom, že "cirkvi, ktoré sú si teologicky blízke, budú hľadať spôsob, kde by deti učili náboženstvo spolu". Alebo nájdu iný spôsob, ako učiť deti v malých skupinkách. Doteraz vraj deti neučili v školách, ale priamo v cirkevných zboroch. (haj)