Tomáš Agát B˝o�ski: Helena
ujúci autori: Erik Binder, Cyril Blažo, Tomáš Agát Błoński, Pavlína Fichta Čierna, Bohdan Hostiňák, Martin Kollár, Ilona Németh, Milan Tittel, Emöke Vargová, kurátormi sú Viera Jančeková a za nemeckú stranu Alexander Tolnay.
Zámerom výstavy je ponúknuť progresívny obraz mladej umeleckej scény práve v čase, keď naša krajina vstúpila do Európskej únie a chce sa prezentovať ako dynamická krajina v srdci Európy.
Výber umelcov podliehal kritériám dvoch kurátorov: zo slovenskej strany konkrétnemu poznaniu aktuálnej domácej scény prostredníctvom riaditeľky Galérie Jána Koniarka v Trnave Viery Jančekovej a zo strany riaditeľa NBK Alexandra Tolnaya, ktorý priniesol potrebný nadhľad na kvalitatívne kritériá.
Názov Check Slovakia! upozorňuje na identitu mladej európskej krajiny, ktorá môže získať pozornosť prostredníctvom kvalitnej a progresívnej umeleckej prezentácie a vyčleniť ju tak zo stále pretrvávajúcej spomienky na Československo.
Slovenské umenie netvorí jednotný, homogénny prúd, a preto cieľom výstavy je predstaviť tvorbu rôznych názorových skupín, ako aj poukázať na rozličné polohy autorských výpovedí. Kolekcia diel deviatich výtvarníkov predstavuje rôzne médiá tvorby. Klasický závesný obraz (Bohdan Hostiňák), inštalácia vytvorená priamo na mieste (Emöke Vargová, Erik Binder), fotografia (Martin Kollár, Tomáš Agát Błoński), video (Pavlína Fichta Čierna), interaktívna inštalácia (Ilona Németh), svetelná inštalácia (Milan Tittel) či koláž (Cyril Blažo). Výber diel na výstave Check Slovakia! prezentuje niekoľko názorových prístupov, od hravých, mierne sarkastických komentárov súčasnosti až po vážne odkazy na sociálne kontexty či ohliadnutie sa za strateným rajom. Niektoré z diel odrážajú sociálnu či politickú situáciu v krajine, v ktorej vznikli, niektoré sa týmto kontextom zaoberajú len okrajovo a niektoré sú "globalizované". Výstavu, ktorá je výsledkom spolupráce dvoch kurátorov z dvoch rozličných krajín, vystihuje anglické slovo check - potrebná konfrontácia, porovnanie, revízia, či preskúmanie slovenského umenia.
Súčasťou projektu je séria prezentácií v rámci Treffpunkt NBK - Alternatívna slovenská scéna (Mária Rišková, vedúca iniciatívy Burundi v Bratislave), Prezentácia výberu zo slovenského videoumenia (Viera Jančeková, riaditeľka Galérie Jána Koniarka v Trnave - 9. júna) a Historický kontext umenia 20. storočia na Slovensku (Tomáš Štrauss, historik umenia žijúci v Nemecku - 23. júna).
Repríza výstavy sa uskutoční v závere roka 2004 v Galérii Kolomana Sokola na Veľvyslanectve SR vo Washingtone. (kul)