India bude mať po voľbách prekvapujúco nového premiéra. Atal Bihári Vádžpejí včera priznal porážku a podal demisiu. Kto bude novým premiérom, zatiaľ nie je jasné, šance má aj následníčka Gandhíovského rodu - pôvodom Talianka - Sonia Gándhíová, ktorá stojí na čele opozície.
Víťazstvo opozičných strán na čele s Indickým národným Kongresom sa nečakalo. Porážka vládnucich hinduistov z Národnej demokratickej aliancie je výsledkom odmietnutia jej politiky zo strany najchudobnejších vrstiev indickej spoločnosti.
Voľby sa konali z bezpečnostných dôvodov v piatich etapách. Napriek tomu došlo počas hlasovania k politicky motivovaným násilnostiam: zahynulo pri nich 48 ľudí.
So Soniou Gándhíovou sa India vracia na začiatok. Politici z jej rodu stáli na čele najväčšej parlamentnej demokracie sveta od vyhlásenia nezávislosti Indie od Veľkej Británie v roku 1947. Sonia je vdova po zavraždenom indickom expremiérovi Radžívovi Gándhím.
Ľudia ju berú ako súčasť tradície a neprekážalo im ani to, že sa narodila v Turíne a jej hindčina má silný zahraničný prízvuk. Otázka je však, či bude môcť byť "cudzinka" indickou premiérkou.
Nová vláda, ktorá bude pravdepodobne koalíciou kongresistov s ľavicovými stranami vrátane komunistov, by nemala ohroziť mierový proces s Pakistanom. Opozícia v ňom chce pokračovať.
Po rokoch ekonomických reforiem pravicovo orientovanej vlády sa však India asi vráti k ľavicovým tradíciám. Gándhíová síce nie je proti pokračovaniu ekonomických reforiem, ale v prípade ďalšej privatizácie podnikov bude mať vážne problémy so svojimi ľavicovými spojencami. Tí totiž dosiahli historicky najlepšie výsledky - predovšetkým vďaka hlasom voličov z nižších sociálnych vrstiev. Podľa nich pracovala Vádžpejího vláda v prospech bohatých.
Ekonomické reformy postavené na nízkych úrokových sadzbách a privatizácii priniesli viditeľný zisk predovšetkým súkromným podnikom a strednej vrstve. Ich celospoločenský efekt bude citeľný neskôr.
(jr, reuters)