Predseda parlamentu Pavol Hrušovský (zľava) a predseda klubu KDH Pavol Minárik stoja za svojím straníckym kolegom ministrom Danielom Lipšicom v obhajobe nového Trestného zákona. FOTO TASR - VLADIMÍR BENKO
BRATISLAVA - Návrh úplne nového Trestného zákona sa včera bez problémov dostal do druhého čítania. Hlasovať by sa o ňom malo niekedy v polovici októbra.
Ak sa nový Trestný zákon nezmení, zmierni tresty pri menej závažných trestných činoch, ale podstatne pritvrdí voči páchateľom vážnejších zločinov a zníži aj hranicu trestnej zodpovednosti z 15 na 14 rokov. V mimoriadnych prípadoch môže dokonca 14-ročný páchateľ dostať aj doživotie.
Práve výrazné sprísnenie trestov pre mladistvých poslanci najtvrdšie kritizovali. "Kam sme sa to dostali, že chceme trestať deti," hovorila Dagmar Bollová z KSS. Problém vidí v tom, že štát sa málo venuje výchove detí a nezaoberá sa dosť ani rodičmi, ktorí vlastné deti nedokážu vychovať. Podobne sa vyjadrila aj Monika Beňová zo Smeru: "Spoločnosť úplne rezignovala na možnosti resocializácie."
Najtvrdším kritikom bol počas krátkej rozpravy nezávislý poslanec Miroslav Abelovský. Povedal, že navrhovaný zákon je najprísnejší "možno v celej Európe". Okrem prísnych trestov pre mladistvých kritizoval až dvojnásobné zvyšovanie spodnej hranice trestných sadzieb pri mnohých trestných činoch. To podľa neho znemožní udeľovanie podmienečných trestov.
Napriek tomu Abelovský vyzval poslancov, aby zákon v prvom čítaní podporili, lebo je veľmi potrebný a vo výboroch bude priestor na jeho úpravy.
Predkladateľ zákona minister spravodlivosti Daniel Lipšic si nemyslí, že budeme mať najprísnejší Trestný zákon v celej Európe. Sprísňovanie trestov pre mladistvých odôvodnil tým, že páchajú stále nebezpečnejšie trestné činy. "Osoba, ktorá má 14 rokov a spácha násilný trestný čin, by sa nemala vyhnúť trestnej zodpovednosti," vyhlásil.
Starý Trestný zákon bol prijatý ešte začiatkom 60. rokov a napriek mnohým úpravám už dlhšie nezodpovedá zmeneným spoločenským pomerom. (rp)