Okrem toho došlo aj k poklesu predaja tabakových výrobkov - o 13 percent. Tí, ktorí sa svojich cigariet nevzdali, fajčia teda menej ako predtým.
Predstavitelia tabakových firiem čísla spochybňujú, ale ich reálnosť je viac ako pravdepodobná. V New Yorku zaviedli v roku 2002 vyššie tabakové dane, okrem toho tu platí zákaz fajčenia v baroch a reštauráciách. Starosta mesta Michael Bloomberg odštartoval ostrú protifajčiarsku reklamnú kampaň, v rámci ktorej úrady distribuovali medzi ľudí tisícky protinikotínových náplastí, znižujúcich závislosť od tabaku. Počet pravidelných fajčiarov klesol o viac ako stotisíc.
Podľa mestského zdravotného komisára doktora Friedena sa v prípade udržania poklesu pravidelných fajčiarov o 100 000 zníži aj počet predčasných úmrtí - a to až o 30 000.
Po tohtoročnom zavedení prísnych protitabakových opatrení v Írsku sa newyorský štýl boja proti fajčeniu rozšíri asi aj do iných krajín. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie príde však rad aj na alkohol - ďalšiu metlu ľudstva! (jr)