Nick Berg tesne pred tým, ako ho popravili a jeho otec s mladším bratom tesne po tom, ako sa o jeho smrti dozvedeli. FOTO - REUTERS a ČTK/AP
Teroristi sú o krok vpredu. Na každú chybu Američanov odpovedajú ešte brutálnejšou protiakciou. Inak to nie je ani v prípade mučenia irackých väzňov.
Dva týždne po zverejnení fotografií z bagdadského väzenia Abú Ghrajb sa objavil na internete videozáznam popravy Američana Nicholasa Berga. "Snažia sa povedať Arabom: pozrite sa, Američania urobili tieto hnusné veci a my sme sa proti nim postavili. Vo vašom mene sa mstíme. Chcú tak získať nových regrútov," povedal CNN expert na medzinárodnú bezpečnosť Jim Walsh z Harvard University.
Bergov príbeh je typickou ukážkou amerických zlyhaní v Iraku. Odborník na telekomunikácie chcel byť pri tom, keď sa Irak bude približovať modernému svetu. Miestni policajti ho zatkli, lebo krajinou cestoval sám. V takej napätej situácii, aká dnes vládne v Iraku, to stačí, aby bol človek podozrivý. Vzápätí ho chytili teroristi a natočili jeho popravu.
Dalo by sa povedať, že Berg zle odhadol situáciu, zbytočne riskoval a doplatil na to. To tvrdí v diplomatickej podobe aj Biely dom. Americkí predstavitelia opakujú, že ho upozorňovali, aby sa radšej vrátil domov. Na druhú stranu však Washington stále vyzýva svojich ľudí, aby sa zapojili do obnovy Iraku.
Po zverejnení videonahrávky sa dá očakávať, že z Iraku sa začnú sťahovať aj zvyšky medzinárodných firiem, ktoré tam ešte zostávajú. Oprávnene môžu mať obavu, že sa im môže stať to isté ako Bergovi. Uistenia Washingtonu, že jeho vrahov potrestá, na tom nič nemenia.
"Je to psychologická vojna. Toto video vysiela desivé posolstvo. Má vystrašiť ľudí," povedal denníku Los Angeles Times Gabriel Weimann, ktorý sa v Mierovom inštitúte Spojených štátov zaoberá terorizmom na internete.
Fotky mučenia irackých väzňov a teraz poprava amerického civila. Tieto dva momenty môžu znamenať koniec Bushovho sna o Iraku, či dokonca o mierovom Blízkom východe. Mnohí o tom pochybovali od začiatku, mnohí však dúfali, že pád diktátora Saddáma Husajna by mohol byť začiatkom lepších dní. Teraz je jasné, že to bol omyl.
Mučenie väzňov berie Američanom spojencov a nádej, že ich v Iraku podporia ďalšie krajiny, sa minimalizuje. Skôr naopak, tieto zábery sú argumentom, prečo nasledovať Španielov, ktorí z Iraku zutekali.
Video, na ktorom teroristi podrezávajú krk Nicka Berga, zasa vyháňa z Iraku aj posledných podnikateľov. S ich odchodom sa odkladá šanca, že sa Irak začne stavať na vlastné nohy. Že zlepšovanie životných podmienok, postupne vyrieši aj nenávisť voči Američanom.
Mučenie je hrozné a nezlučiteľné s hodnotami, na ktorých stojí Západ. Poprava však veľmi rýchlo všetkým pripomenula, proti komu sa vedie táto vojna.
Teroristi sú vo výhode. Je jedno, či hrôzy páchajú Američania alebo oni, zakaždým získavajú. Na rozdiel od Ameriky nemajú povesť a hodnoty, ktoré by mohli stratiť. Nemajú tiež ani demokratické inštitúcie, ktoré by neľudskosti zverejňovali, vyšetrovali a trestali.
Sú o krok vpred. Môžu si dovoliť zvýšiť stávky: z mučenia je zrazu podrezávanie krkov.