V rámci grantu od nadácie Ekopolis pri dedine vysadili jablone, ktoré sa u nás vyskytujú zriedka. Starosta Stanislav Medveď musí nájsť peniaze, aby projekt mohol pokračovať.Kde sa informovať o grantoch
Na okraji dediny Bacúch v okrese Brezno je dvojhektárový sad jabloní. Ich hodnota je nevyčísliteľná, sú tu druhy, ktoré sa u nás vyskytujú zriedka alebo už vyhynuli. Jablone vysadili v rámci projektu zachovania genofondu rastlín. Projekt bol financovaný z grantu v hodnote 180 miliónov korún. Pred šiestimi rokmi ho rozbehol predchádzajúci starosta Ján Turošík.
Samotní obyvatelia výnimočnosť projektu necítia. Pretože v dedine, kde je najväčším problém nezamestnanosť, ľuďom prácu nedal. Niektorým priniesol problémy. Sad totiž leží na nevysporiadaných pozemkoch Bacúšanov a tí chcú náhradu.
V posledných komunálnych voľbách zvolili za starostu toho kandidáta, ktorý im sľuboval vyriešenie problému. "Občania odmietali platiť miestne dane, lebo sme im zabrali pozemky bez vyrovnania," hodnotí nový starosta Stanislav Medveď.
Riešenie vidí vo výmene pozemkov v inej časti dediny, žiadosť o zámenu už leží na Slovenskom pozemkovom fonde, ten zatiaľ neodpovedal.
Väčším problémom ako sad je v dedine nezamestnanosť a prestarnuté obyvateľstvo. "Mladí z dediny odchádzajú. Z 1020 obyvateľov je tu asi 400 dôchodcov," hovorí starosta. Cesty do Bacúcha sú v hroznom stave a Slovenská pošta uvažuje o zrušení miestnej pošty. "Akýže to bude rozvoj, keď nebude ani pošta?" pýta sa starosta.
Starosta a vedenie dediny hľadajú cesty, ako dotiahnuť do dediny investorov a s nimi peniaze. Sú však obmedzení polohou. Bacúch leží v ochrannom pásme Nízkych Tatier, priemyselné stavby sa v okolí stavať nesmú. Budúcnosť môže byť v cestovnom ruchu, chýbajú však služby a na ich vybudovanie dedina nemá - ani ľudí, ani peniaze. Starosta Medveď hovorí, že sami nič nezmôžu. Preto s okolitými dedinami utvorili mikroregión Horehronie. Spolu pripravujú plán sociálneho rozvoja regiónu, v ňom sa určí, čo bude ktorá dedina zastrešovať.
V júni by mal byť dokument vyvesený na internete, po pripomienkovaní verejnosťou by mal byť v novembri hotový.
Bacúch na svoju prezentáciu pripravuje knihu o dedine, expedovať by ju chceli aj do zahraničia.
Starostovia môžu pre rozvoj obce čerpať prostriedky zo štrukturálnych fondov Európskej únie na oblasti:
regionálny rozvoj, zamestnanosť, životné prostredie, kultúra, cestovný ruch, školstvo, zdravotníctvo, sociálna oblasť. Obvykle sa vyžaduje spoluúčasť vo výške 5 percent z prostriedkov obce, 65 až 70 percent poskytnú štrukturálne fondy, 20 až 25 percentami prispieva štát.
Viac informácií na:
Informačné centrum "Štrukturálne fondy pre Slovensko" Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR Špitálska 8, 816 44 Bratislava Tel.: 02/5975 3053
E-mail: strukturalnefondy@build.gov.sk
URL: www.strukturalne-fondy.gov.sk