BRATISLAVA - Začala sa reklamná kampaň firiem, ktoré sa hlásia o správu dôchodkových úspor. Hoci súkromný pilier zreformovaného penzijného systému vznikne až v januári, o "expertoch na dôchodok" sa možno dozvedieť z reklám už teraz. Ambíciami založiť na Slovensku dôchodkové spoločnosti sa netaja holandské finančné koncerny ING a Aegon.
"Náš záujem trvá," hovorí Jana Burdová z ING. "Zatiaľ sme Úrad pre finančný trh o licenciu nepožiadali, ale sme v štádiu príprav. Vzhľadom na podmienky stanovené zákonom je dosť ťažké pripraviť dobrý a dôkladný obchodný plán pre doplnkovú dôchodkovú spoločnosť," tvrdí. Úrad do včerajšieho dňa neudelil ani jednu licenciu.
Spravovať penzijné fondy, ktoré vo svete patria k tým najbohatším, láka aj finančnú skupinu Aegon. Tá včera svoj záujem potvrdila, pričom dodala, že Úrad pre finančný trh ešte o licenciu nepožiadala. "Akciovú spoločnosť, ktorá bude žiadať o licenciu, založíme v priebehu druhého štvrťroka 2004," avizuje Marta Fitošová z poisťovne Aegon.
Šéf Asociácie správcovských spoločností Ľubor Kyselý nepredpokladá, že by od januára fungovalo na Slovensku viac ako päť správcov penzijných fondov. "O licenciu ich zrejme požiada viac, kritériá na činnosť sú však veľmi prísne a ich splnenie bude náročné," myslí si Kyselý. Každá správcovská spoločnosť bude môcť spravovať tri penzijné fondy.
Podľa zákona získa licenciu dôchodkovej správcovskej spoločnosti len firma, ktorá bude špeciálne na tento účel vytvorená a jej základné imanie bude aspoň štyristo miliónov korún. "V rámci skupiny ING sa správe aktív venuje ING Investment Management, ktorá pôsobí vo 60 krajinách sveta. Naše penzijné fondy alebo dôchodkové poisťovne podnikajú napríklad v Spojených štátoch, Brazílii, Japonsku, Hongkongu, Belgicku, Holandsku, Poľsku, Maďarsku či Rusku," povedala Burdová z ING.
Skúsenosti s penzijnými fondmi má aj Aegon. V tejto oblasti podniká v Holandsku, Maďarsku, Spojených štátoch a Británii. Okrem toho patrí spoločnosť vo viacerých krajinách k najväčším poskytovateľom životného poistenia, v USA aj zdravotného poistenia.
Založenie dôchodkových správcovských spoločností zvažujú aj niektoré banky. "V tejto súvislosti sme nezaslali žiadosť Úradu pre finančný trh, aj keď situáciu okolo dôchodkových správcovských spoločností ďalej pozorne sledujeme," tvrdí hovorca Tatra banky Roman Začka. Banka dnes cez dcérsku firmu Tatra Asset Management spravuje aktíva v otvorených podielových fondoch.
Sporiteľov budú nadháňať agenti
Na vstup do kapitalizačného piliera budú už o niekoľko mesiacov lákať ľudí popri masívnej reklamnej kampani aj takzvaní sprostredkovatelia starobného dôchodkového sporenia. Úrad pre finančný trh vyhlásil kalendár skúšok, ktorým sa budú musieť podrobiť. Od konca júna do polovice júla prebehnú vo všetkých krajských mestách skúšky ich odbornej spôsobilosti.
Kapitalizačný pilier bude v praxi vyzerať tak, že pracujúci počas produktívneho života odkloní časť svojich súčasných odvodov (9 % z hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu) z verejných sociálnych fondov na svoj súkromný účet u niektorého zo správcu penzijných fondov.
O centrálny výber odvodov sa bude síce ďalej technicky starať Sociálna poisťovňa, tá však úspory ľudí ihneď prevedie tomu správcovi, ktorého si sporiteľ vyberie. Odvody tak zostanú jeho majetkom a budú môcť byť v budúcnosti zdedené.
Fázy sporenia:
1. Výber správcovskej spoločnosti a jedného z jej penzijných fondov.
2. Po nasporení sumy, ktorá spolu s peniazmi z prvého piliera zabezpečí dôchodok do výšky aspoň 1,2-násobku životného minima, bude môcť sporiteľ odísť do penzie.
3. Z nasporených peňazí si bude musieť sporiteľ zakúpiť v niektorej zo životných poisťovní doživotné právo na dôchodok alebo si časť úspor vybrať v hotovosti a v poisťovni si kúpiť právo len na minimálny dôchodok.