"Robíte výbornú robotu," povedal Bush Rumsfeldovi a potvrdil tak, že nerozmýšľa o jeho odvolaní. Prezident sa mu poďakoval za to, ako vedie krajinu vo vojne proti terorizmu a Amerika mu za veľa vďačí.
Včera sa pred parlamentom bránil aj britský minister obrany Geoff Hoon. Briti na rozdiel od Američanov stále spochybňujú, že na fotografiách mučenia zverejnených v britských novinách sú ich vojaci. Stále ich skúmajú odborníci.
Hoon sa však rovnako ako predtým premiér Tony Blair ospravedlnil za preukázané prípady mučenia. V dvoch kauzách tvrdého zaobchádzania so zajatcami začne konať britský sudca. Hoon zatiaľ nečelí tlaku na svoje odvolanie ako jeho americký kolega Rumsfeld, ktorého odchod a prehodnotenie irackej politiky čoraz hlasnejšie žiadajú opoziční demokrati.
V posledných dňoch sa dokonca začali ozývať aj hlasy priamo z Rumsfeldovej armády. Radoví vojaci majú pocit, že Pentagon chce všetku vinu za nehumánne zaobchádzanie s väzňami zhodiť na nich. Ministrovi nepriamo odporučili demisiu aj vojenské noviny The Army Times, ktoré sa vo veľkom čítajú na základniach v Iraku. "Na bojisku by sa takéto chyby označovali termínom nedostatočná situačná zorientovanosť. Takáto chyba spadá do sféry profesionálnej nedbanlivosti," napísal The Army Times. (kos)