Aj podmienky, ktoré museli záujemcovia o rekvalifikáciu splniť (okrem evidencie na úrade práce) boli nemenej netradičné: budúci znalci museli preukázať aj fyzickú zdatnosť, pretože okrem prípravy z marketingu cestovného ruchu a komunikácie bude súčasťou kurzu aj príprava športová. „Výcvik pätnástich vybraných už prebieha,“ povedala hlavná manažérka projektu Viera Štupáková. „Absolvujú vodácky výcvik na pokojnej aj na divokej vode na priehrade Ružín a rieke Hornád, prejdú 50 kilometrov na bicykli a pripravovať sa budú aj na zvládnutie ľahších trás z vysokohorskej turistiky priamo vo Vysokých Tatrách v okolí Brčalovej chaty a na Zelenom plese.“
Výberové konania prebehli v spolupráci s úradmi práce a tam sa môžu prípadní ďalší záujemcovia informovať o podmienkach do druhého kola kurzu.
„Našou ambícia je vyškoliť znalcov v oblasti miestnej histórie a sprievodcov v outdoorových aktivitách, pretože sme cítili veľký nedostatok v poskytovaní takýchto služieb,“ povedal Marián Zvolenský z Prešovského informačného strediska. „Turista zo zahraničia teraz už dostane kvalitné služby vyškoleného človeka. Absolventi môžu ponúkať svoje služby naším prostredníctvom, cestu ku klientom im pomôže nájsť aj reklama na webovej stránke, ktorá je súčasťou projektu, ale môže si samozrejme urobiť napríklad aj vlastný katalóg.“
Podľa Viery Štupákovej si zaujímavosti z oblasti miestnej histórie a kultúry budú vyhľadávať účastníci kurzu sami, aby to neboli vedomosti z turistickej príručky, ale skutočne živé veci.
Kurzy budú dva a potrvajú tri mesiace. Prvý už beží a druhý začne v júli. Projekt podporila Európska únia z programu rozvoja ľudských zdrojov Phare a 20 percent financií psokytol Národný úrad práce. Ako potvrdila Viera Štupáková o takéto kurzy prejavili už záujem aj organizácie z iných oblastí Slovenska.