„Aj keď syn tvrdil, že je v pohode, videla som, že sa s blížiacou maturitou stále ťažšie koncentruje na učenie,“ hovorí Irena Farkašová, matka minuloročného maturanta Igora. "Na maturite pokazil, čo sa dalo a na prijímacie pohovory odmietol ísť. Povedal, že nie je pripravený.“ Pretože si Igorovi rodičia neželali, aby zbytočne stratil rok, našli nakoniec alternatívu: pomaturitné štúdium. "Prihlásil sa na obchodnú akadémiu na vyššie odborné štúdium,“ hovorí Irena Farkašová. "Keby sa už aj neodhodlal ísť na vysokú, bude mať v rukách niečo viac ako maturitu.“
Pre tých, ktorí chcú študovať, ale netrúfajú si na vysokú školu, existuje viac možností ďalšieho štúdia. Niektorí navyše nie sú spokojní so školou, ktorú vyštudovali a potrebujú čas na rozmyslenie, ako ďalej. „Tu je úplne bežné, že mladý človek po maturite rok dva pracuje a o ďalšom štúdiu sa rozhodne až vtedy, keď získa viac skúseností a spozná prax,“ hovorí Barbora Knappová, ktorá už dva roky študuje ekonomiku na univerzite vo Viedni.
V mnohých krajinách majú mladí ľudia na výber okrem vysokých škôl univerzitného typu aj vyššie odborné školy. Štúdium na nich trvá kratšiu dobu a končí na úrovni bakalára. „Vyššie odborné školy pred rokmi vznikli už aj v Čechách a štúdium na nich je riadne zákonom ošetrené,“ hovorí Alžbeta Ferenčičová z Ústavu informácií a prognóz školstva. U nás štúdium tohto typu poskytujú stredné odborné školy, naša legislatíva ho však zatiaľ nepozná. „Je to pomaturitné špecializačné štúdium, môže byť denné alebo diaľkové a jeho absolvent získa absolventský diplom,“ vysvetľuje Alžbeta Ferenčičová. „Absolventi vyšších odborných škôl majú vzdelanie na úrovni bakalárov, ale pretože to zatiaľ nie je v zákone, záleží na zamestnávateľoch či im to uznajú alebo nie.“
Na stredných odborných školách si môžu maturanti urobiť aj pomaturitné kvalifikačné štúdium, ktoré končí odbornou maturitou. Túto možnosť využívajú najmä tí, ktorí skončili strednú školu a nevedia sa vo svojom odbore uplatniť.