
Mladý afganský utečenec ťahá koberec v tábore Killi Faizo, ktorý zriadil Úrad vysokého komisára pre utečencov (UNHCR) ako útočisko pre chorých a zranených v Čamane. FOTO - TASR/EPA.
ko mesta Mazáre Šeríf na severe krajiny. Americké ministerstvo obrany túto informáciu neskôr poprelo.
Zdroje Talibanu v pakistanskom Pešávare agentúre AFP oznámili, že stroj, ktorého typ neboli schopné spresniť, sa zrútil v okrese Čár Bolak v provincii Balch, niekoľko desiatok kilometrov od Mazáre Šerífu. Hovorkyňa Pentagonu Victoria Clarková však zdôraznila, že pri rannom útoku v oblasti nebolo zostrelené žiadne americké lietadlo. Agentúra AFP uvádza, že oblasti okolo Mazáre Šerífu bombardujú lietadlá B-52.
Podľa afganskej tlačovej agentúry AIP sa jednotkám afganského vládnuceho hnutia Taliban podarilo odraziť prvý koordinovaný letecký a pozemný útok USA a opozičných síl. Talibanské ministerstvo informácií hovorilo o „troch mohutných ofenzívach“, ktoré podnikla opozícia v koordinácii s americkými náletmi ťažkých bombardérov na severe krajiny.
Americké stíhačky bombardovali včera skoro ráno dve afganské mestá na frontovej línii s Talibanom severne od Kábulu. Lietadlá sa zamerali na dediny Kalaje-Nasrú a Kalaje-Gulai, ktoré ležia približne dva kilometre od frontovej línie a 40 kilometrov severne od Kábulu.
USA zintenzívnili útoky na bojové pozície talibanských milícií stojacich proti silám opozičnej Severnej aliancie, aby opozícii uľahčili prípadný postup na zem. Po náletoch stíhačiek od stredy USA nasadzujú ťažšie bombardéry B-52, ktoré zhadzujú väčší počet bômb. Agentúry v tejto súvislosti niekedy používajú termín „kobercové nálety,“ pri ktorých však napríklad za druhej svetovej vojny celé letky zhadzovali tisícky bômb na široké pásma územia.
Severné spojenectvo stále považuje intenzitu bombardovania za nedostatočnú.
Americké lietadlá ešte počas stredajších útokov vážne poškodili najvýznamnejšiu priehradu krajiny a s ňou spojenú vodnú elektráreň Kajakai v provincii Helman. Spôsobili tak zastavenie dodávok elektrickej energie pre juhoafganské mestá Kandahár a Laškar Gah a okolité oblasti.
Voda z vážne poškodenej priehrady zatiaľ nevyteká, každé nové bombardovanie by ju však úplne zničilo. Mohlo by to vyvolať záplavy a ohroziť životy tisícov osôb, uviedol talibanský minister vzdelávania Amir Chán Mutakí.
(čtk, tasr, reuters)