provizória vo verejnoprávnej inštitúcii, ktorá po štrajku jej zamestnancov privodila politickú krízu v Českej republike?
Ťažko predpovedať. Atmosféra kolíše medzi rezignáciou, únavou a nervóznym očakávaním. Svedčia o tom zdržanlivé komentáre o novom riaditeľovi v médiách od politikov aj bývalých vzbúrených redaktorov. Okrem internetového denníka Britské listy sa nikto neodvážil spochybniť regulárnosť voľby.
Ľavicový denník zameraný na médiá, ktorý v Čechách vyvoláva veľmi protichodné postoje, chce podať žalobu na neplatnosť výberového konania. Bolo čiastočne neverejné, čo podľa Britských listov odporuje zákonu.
Situácii v ČT neprospelo ani to, že bezprostredne po hlasovaní odstúpil z Rady ČT evanjelicky farár a signatár Charty 77 Svatopluk Karásek, čo vyvolalo spomienky na minulý rok. Vtedy na protest rezignoval na členstvo v rade iný evanjelický farár Miloš Rejchrt. Karásek zdôvodnil odchod tým, že Balvín nie je schopný vyviesť televíziu z pretrvávajúcej krízy.
Balvínov projekt predložený rade nevybočil z priemeru. Nový riaditeľ je skôr televíznym technokratom, ktorý sa vypracoval na manažéra. Jeho ambíciou bude predovšetkým ekonomicky sprehľadniť hospodárenie a zoštíhliť a zefektívniť televízny kolos. To napokon zrejme radu presvedčilo.
Členovia rady však prakticky nemali z koho vyberať. Ďalší dvaja kandidáti, ktorí sa dostali do záverečného kola, strápnili seba aj radu, keď dávali najavo, že o post riaditeľa Českej televízie vlastne ani veľmi nestoja. Petr Sládeček, ktorého projekt značne prevyšoval ostatné, mieni ešte doštudovať v zahraničí a Martin Vadas sa svojím nezáujmom vôbec netajil.
Autor: MARTIN ČAREK Praha pre SME