ky únie. Európa si po udalostiach z 11. septembra naliehavo uvedomila, že tlak na ňu sa bude stále zvyšovať.
Prečo sa Briti s reformou, podľa denníka The Guardian už štvrtou za posledných desať rokov, tak ponáhľali? Pretože všetky predchádzajúce zlyhali a Veľká Británia čelí najväčšiemu tlaku zo všetkých európskych krajín. Na rozhodnutie o udelení azylu tam čaká 40-tisíc ľudí, ďalších 60-tisíc je v odvolacom konaní.
„Doterajší systém bol príliš pomalý, umožňoval podvádzať a bol nespravodlivý voči žiadateľom o azyl aj k britským občanom,“ priznal slabé miesta minister vnútra David Blunkett. Otcom predchádzajúcej koncepcie bol súčasný minister zahraničných vecí Jack Straw. Nová reforma má byť úplná a radikálna. Oprávnení žiadatelia sa majú čo najrýchlejšie integrovať do spoločnosti, ostatní majú krajinu čo najskôr opustiť.
Identifikačné karty
Žiadatelia o azyl dostanú identifikačné karty, na ktorých bude ich fotografia a odtlačok prsta. V EÚ sa v budúcnosti počíta s tým, že si krajiny o žiadateľoch budú vymieňať informácie - toto opatrenie bude určite jeho súčasťou.
Londýn postupne zruší aj potravinové poukážky, ktoré s nevôľou prijímali utečenci, veľká časť verejnosti aj britské odbory, ktoré sú dôležitou oporou britských vládnych labouristov. Považovali ich za nedôstojné a ponižujúce.
Významným posunom je vytvorenie otvorených zariadení hostelového typu pre žiadateľov o azyl. Dostanú v nich kompletnú starostlivosť - právne poradenstvo, stravu, zdravotnú starostlivosť aj malé vreckové. Aj toto rozhodnutie je vykročením k nemeckému alebo francúzskemu modelu.
Odmietnutie pobytu v azylovom centre bude znamenať stratu vreckového a ostatných výhod. Pobyt v azylovom centre počas posudzovania žiadostí neznamená, že by ľudia mali žiť zatvorení, ako to počas tohtoročnej volebnej kampane navrhovali konzervatívci. Dvere na azylovom centre budú zatvorené len vo zvláštnych táboroch pre osoby, u ktorých bude podozrenie, že sa budú chcieť vyhnúť deportácii po odmietnutí svojej žiadosti o azyl.
Zamračený imidž
Žiadna iná európska krajina neposkytuje žiadateľom o azyl toľko slobody a výhod - ubytovaní sú zväčša v hotelových zariadeniach, kde dostanú aj raňajky. Ak majú v Británii známych alebo rodinu, nie je pre nich problém „stratiť sa“ úradom a nájsť si nelegálne zamestnanie.
Verejne nedeklarovaným cieľom reformy je preto podľa doverského zamestnanca hotelu, v ktorom bývajú žiadatelia o azyl, „znížiť príťažlivosť Británie v očiach utečencov“. Británia sa na nich ide programovo mračiť. „Som presvedčený, že tieto opatrenia vyšlú do celého sveta posolstvo, že Spojené kráľovstvo sa nenechá zneužívať, zároveň sa ale nechceme stať nedobytnou pevnosťou Británia,“ povedal Blunkett.
Zelené karty
Nový projekt sa rozbehne pre tritisíc ľudí. Centrá nebudú v okrajových štvrtiach, kde hrozia rasovo motivované útoky od miestnych obyvateľov. Jeden takýto incident sa tento rok v Glasgowe skončil smrťou kurdského utečenca. Systém rozptyľovania utečencov po celej krajine sa bude uplatňovať citlivejšie a má sa vyhnúť rizikovejším oblastiam. To si ale vyžiada pomerne vysoké náklady.
Blunkett potvrdil, že počíta so zavedením systému zelených kariet pre 30-tisíc kvalifikovaných aj nekvalifikovaných pracovníkov, čo by malo znížiť tlak na azylový systém. Toto otvorenie dverí súvisí s európskym trendom, keď hlavne ministri práce upozorňujú, že mobilita pracovných síl je výhodou a netreba sa jej obávať, ale treba ju využívať.