
Kto sa skrýva za burkou afganskej ženy? Pašeráci ľudí sú vo svojom obchode vynaliezaví. FOTO - REUTERS
Spojené štáty sa bombardovaním a prenikaním špeciálnych kománd pokúšajú zničiť teroristickú sieť Al-Kaída hľadaného teroristu Usámu bin Ládina v Afganistane. Americký týždenník Newsweek USA vyzval, aby sa poponáhľali. Počas uplynulých dvoch mesiacov sa totiž podľa pakistanských pašerákov s ľuďmi z Afganistanu cez ilegálne kanály prešmyklo od 150 do 200 arabských „svätých bojovníkov“.
Ilegálne „cestovné kancelárie“, ako pašerákov ľudí v Pakistane prezývajú, tvrdia, že členovia Al-Kaídy sa presúvajú cez okolité krajiny na Ukrajinu, odkiaľ je to do západnej Európy iba na skok. Najčastejšie podľa Newsweeku mieria do Nemecka a Veľkej Británie. „Každý arabský bojovník zaplatil od 20- do 30-tisíc dolárov za to, aby ho z Afganistanu prepašovali,“ hovorí pašerák v pakistanskom Pešávare, ktorý sa predstavil ako Fekrat.
Obchod a diplomati
Pašovanie ľudí juhoázijským „obchodníkom“ vynáša až 4 miliardy dolárov ročne. Žiadna krajina nemá bohatšiu históriu pašeráctva ako Afganistan. Tam sa cez hranice ilegálne preváža takmer všetko - televízory, benzín, ópium, kalašnikovy aj ľudia.
„Teraz sa pozeráme na ilegálnu imigráciu ako na problém terorizmu,“ povedal pre Newsweek zahraničný diplomat v Islamabade. Ako dodal, aj tí, ktorí utekajú z týchto krajín legitímne (doktori, právnici či počítačoví experti), môžu mať prepojenie na teroristické kádre.
Stáva sa, že pašeráci podplatia aj podnikavých diplomatov, aby „klientovi“ udelili víza. Newsweek dodáva, že pokiaľ ide o Ukrajinu, cena „zájazdu“ tam po 11. septembri stúpla z 2500 dolárov na 4000.
Pas za 275 dolárov
V pešávarských bazároch pracuje asi tridsať „cestovných kancelárií“. Vlastnia niekoľko kopírovacích centier či fotografických štúdií, pre ktoré nie je problém vyrobiť afganský pas. V Pešávare každý pozná ľudí, ktorí zase vedia o ľuďoch, pre ktorých nie je problém skontaktovať vás s „cestovnými kanceláriami“. Úspešne to vyskúšala aj reportérka Newsweeku, ktorá si vybavila afganský pas.
Najskôr si dala vyhotoviť fotografie. Hoci Taliban vyobrazovanie ľudí zakazuje, v prípade pasov fotografie povoľuje. Zábery sa dostanú do rúk agenta a pas je za 275 dolárov hotový.
Vyrábajú sa aj ďalšie dokumenty: afganský rodný list za 8 dolárov, vodičský preukaz za 9 či občiansky preukaz za 56 dolárov.
K tejto výbave vám vyhotovia dva dodatočné dokumenty, ktoré podporia žiadosť o azyl na Západe. Ide o členský preukaz Afganskej komunistickej strany a list z Talibanu, ktorý vás predvoláva na výsluch za nelegálne vyučovanie angličtiny. Taliban vzdelávanie žien a ich prácu zakazuje. Porušenie sa často trestá smrťou. Po vyhotovení dokumentov stačí už iba zaplatiť a cesta na Západ nie je problémom.
Po útokoch ceny vzrástli
Možností, ako sa dostať z Afganistanu, je viac. Najjednoduchšou je prejsť do Pakistanu, na tamojšie zahraničné zastupiteľstvá a odtiaľ letecky pokračovať na Západ. Druhou alternatívou je cesta cez Indiu či Malajziu, ktorej vláda umožňuje občanom Afganistanu šesťmesačný pobyt bez víz. Ďalšou možnosťou je cesta cez Irán a Turecko. Pomerne vyvinutú sieť má aj Bosna. Ládinovi stúpenci sa však môžu z Afganistanu dostať aj cez nepriateľské územie Severnej aliancie a odtiaľ do Tadžikistanu či Uzbekistanu. (taa)