BRATISLAVA – Vysokoškoláci by už v novom školskom roku mali za externé štúdium platiť. A keď prekročia bežnú dĺžku štúdia bez vážnych dôvodov, mali by platiť tiež.
Poplatky za externé štúdium by mali byť v rozpätí od 10 do 70 percent bežných nákladov na študenta v predchádzajúcom školskom roku. Išlo by teda o sumu od 5500 do 38 500 korún a zostávali by ako príjem vysokej školy.
Rektor bude môcť školné alebo poplatky odpustiť, znížiť alebo odložiť ich splácanie s prihliadnutím na okolnosti. Školy si budú vytvárať štipendijný fond, do ktorého pôjde 40 percent zo školného a z neho budú môcť čerpať aj externí študenti.
Pri predĺžení denného štúdia bude študent platiť najviac 40 percent z celkových nákladov. Presnú výšku pre jednotlivé študijné smery určí vláda nariadením. Zohľadní pri tom nákladovosť a atraktivitu štúdia.
Platenie za externé štúdium, ktoré sa dnes týka asi 30-tisíc vysokoškolákov, by sa takto legalizovalo, platí sa aj teraz – ale načierno.
O poplatkoch rozhodla v stredu vláda schválením návrhu vysokoškolského zákona. Ten by mal po diskusii v parlamente vstúpiť do platnosti 1. apríla budúceho roku.
Vysokoškolský zákon bol niekoľkokrát pre koaličné nezhody práve o platení štúdia z rokovania vlády stiahnutý. Koaličné strany k dohode aj tak nedospeli. Ministri za SDĽ, ktorí sú od začiatku proti akýmkoľvek poplatkom za vzdelávanie, hlasovali proti.
Minister Ftáčnik verí, že v parlamente bude pomer síl iný a dá za pravdu ľavičiarom. Premiér Dzurinda zavedenie externých poplatkov schvaľuje: „Dnes sa vyberajú nadivoko, treba ich zlegalizovať a právne zregulovať.“