"Výsledok referenda beriem ako podporu. Dáva mi to signál, že väčšina pochopila, že v obci nejde len o dane a poplatky, ale o niečo viac," reagoval bezprostredne po vyhlásení výsledkov referenda Jančík, ktorý je starostom už tretie volebné obdobie.
Miestne referendum v Ľubietovej vypísali na základe výsledkov petície, ktorú podpísalo viac ako 300 občanov. Dôvodom referenda bola nespokojnosť ľudí s prácou starostu a zvýšenie poplatkov za odvoz a likvidáciu komunálneho odpadu. Tie však podľa Jančíka vôbec nie sú vyššie ako v iných obciach na okolí.
V prípade, že by sa podarilo referendom odvolať Jančíka, bol by to už tretí starosta Ľubietovej, ktorý by predčasne ukončil svoje volebné obdobie. Dvoch pred Jančíkom odvolalo miestne zastupiteľstvo.
Ľubietovú už niekoľkokrát postihli ničivé povodne. Starosta Jančík v tom čase dostal do malej obce pri Banskej Bystrici vysokých ústavných činiteľov, dokonca vysokého komisára Erica van der Lindena. Výsledkom jeho návštevy bola európska pomoc povodňou poškodenej obci. Ľubietová s takmer tisíckou obyvateľov hospodári so ziskom.
DANIEL VRAŽDA