FOTO - SME JÁN KROŠLÁK
Obrovská drevená kaďa podľa stredovekého vzoru s pariacou sa vodou a dievčatá v renesančných odevoch priťahovali oči návštevníkov na štiavnickom Starom zámku. Stredoveký kúpeľ, ktorý vymyslela vedúca štiavnickeho A-divadla Soňa Lužinová, sa rýchlo stal hlavnou atrakciou festivalu kumštu remesla a zábavy.
Nápad so stredovekým kúpeľom odpozerali aktéri v Poľsku. "Snažili sme sa nájsť čo najviac archívnych materiálov o tom, ako tento kúpeľ v skutočnosti vyzeral. V bohatších vrstvách to nebola iba očista, ale aj rituál," hovorí Soňa Lužinová. Cenné drobnosti, ktoré našli odraz aj v Štianici, našli napríklad v Jiráskových Starých povestiach českých. Nechýbalo šibanie brezovými prútikmi či "okiadzanie" bylinnými kadidlami, jemné dievčence v ľahkých spodných šatách sa síce v kadi s horúcou vodou cítili príjemne, no vyjsť z nej von už bolo nepríjemné. Na nádvorí Starého zámku sa bláznilo počasie a zasiahlo aj do deja stredovekého kúpeľa. Nečakane prekvapilo v podobe ľadovca.
Už tradične sa v máji stretávajú v Štiavnici remeselníci z celého Slovenska. Priamo na nádvorí zámku predvádzajú svoje umenie hrnčiari, debnári, možno si tu kúpiť tradičnú keramiku a tkané textílie. K oblohe stúpa dráždivá vôňa párancov, typického jedla lesných robotníkov z Pukanca. Nik z návštevníkov si nedá ujsť ani živý orloj, ktorý sa spúšťa v dvojhodinových intervaloch. Na balkón zámku najprv vystupujú smrť a kat a po nich prechádza z dverí do dverí dvanásť apoštolov. Tí sú odetí netradične - v banských odevoch a aušusníckych uniformách - boli to tradičné odevy baníkov, ktoré si obliekali na slávnostné príležitosti rôzneho charakteru. Na záver nechýba štiavnický Nácko, ľudový zabávač, bez ktorého by vraj neexistoval banícky humor.
KVETA FAJČÍKOVÁ