Demonštranti vykrikujú "Vyrazte Rumsfelda" počas piatkového predbežného vypočutia amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda pred komisiou Senátu pre ozbrojené sily. FOTO - TASR/AFP
Opoziční demokrati vyzvali Rumsfelda, aby podal demisiu. Podľa niektorých analytikov môže Rumsfeldova budúcnosť závisieť od toho, aký vplyv budú mať na verejnosť ďalšie snímky zachytávajúce týranie irackých väzňov.
Podľa prezidenta Georgea Busha bolo mučenie väzňov činom jednotlivcov a v žiadnom prípade ho neodobrilo vedenie armády v snahe získať informácie aj za cenu neprípustného psychického nátlaku. Aj americký prezident George Bush sa za týranie irackých väzňov ospravedlnil.
Odvčera je známy už aj dátum otvorenia prvého súdneho procesu vo veci mučenia irackých väzňov. Súd s dvadsaťštyriročným americkým vojenským policajtom Jeremym Sivitsom sa začne 19. mája v Bagdade a bude otvorený pre verejnosť.
Sivits čelí trom obvineniam vrátane zlého zaobchádzania so zadržanými vo väznici Abu Ghrajb.
Americká armáda v piatok obvinila aj Lynndie Englandovú, že sa počas služby v Iraku podieľala na týraní irackých vojnových zajatcov. Obvineniam pre neľudské zaobchádzanie s väzňami čelí spolu sedem amerických vojakov.
Medzinárodný výbor Červeného kríža v piatok vydal vyhlásenie, že na zneužívanie, ktoré hraničilo s mučením, upozorňoval už vlani a že šlo o bežnú prax.
Podľa denníka Washington Post americká administratíva preveruje stovky ďalších fotografií zachytávajúcich ponižovanie väzňov. Americká vláda dala podľa denníka v apríli 2003 súhlas, aby na väzňoch zadržiavaných na základni Guantánamo uplatňovali vyšetrovacie postupy narušujúce rytmus spánku.
Na prípady týrania väzňov v irackých väzniciach prvý raz koncom apríla upozornila americká televízia CBS. (čtk, tasr)