Kadyrova zabili pred televíznymi kamerami

Moskvou dosadený čečenský prezident Achamat Kadyrov sa včera stal obeťou bombového útoku v metropole Čečenska Groznom. Pri atentáte spáchanom počas osláv výročia ukončenia 2. svetovej vojny na štadióne v čečenskom hlavnom meste včera dopoludnia zahynulo


Po výbuchu: policajti dvíhajú Achmata Kadyrova z trosiek štadiónu. FOTO - ČTK/AP



Moskvou dosadený čečenský prezident Achamat Kadyrov sa včera stal obeťou bombového útoku v metropole Čečenska Groznom. Pri atentáte spáchanom počas osláv výročia ukončenia 2. svetovej vojny na štadióne v čečenskom hlavnom meste včera dopoludnia zahynulo najmenej šesť ľudí, vyše 50 sa zranilo. Podľa niektorých zdrojov zahynulo až 30 osôb.

Medzi obeťami je údajne aj predseda Štátnej rady Husajn Isajev, osemročné dieťa, dvaja osobní strážcovia a novinár agentúry Reuters Adlan Chasanov. Veliteľ ruských vojsk v Čečensku Valerij Baranov je ťažko zranený.

Ďalšiu nálož nájdenú pod tribúnou sa podarilo včas zneškodniť. Rozviedka i vojenskí špecialisti preverovali pred oslavami celý štadión. Podľa jednej z verzií bombu niekto položil na miesto bezprostredne pred príchodom Kadyrova na štadión a musel to byť teda niekto, kto sa mohol v starostlivo stráženom priestore voľne pohybovať.

Agentúra čečenských partizánov Kaukaz-Center uviedla, že atentát vykonala čečenská samovražedná atentátnička. Iná guerillová skupina naopak tvrdí, že Kadyrova zlikvidovali jeho ľudia alebo Rusi, ktorým v poslednom čase prerástol cez hlavu.

Na atentát v Groznom zareagoval ihneď ruský prezident Vladimir Putin, ktorý udržiaval s Kadyrovom priateľské vzťahy. "Odplata ich neminie," vyhlásil na adresu útočníkov. "Odišiel v deň nášho štátneho sviatku neporazený. Bol to skutočný hrdina," dodal. Funkcie vodcu republiky sa dočasne ujal premiér čečenskej vlády Sergej Abramov. Najneskôr do 9. septembra sa budú podľa ústavy konať predčasné prezidentské voľby.

Atentát je veľkou ranou pre ruského prezidenta Putina. Ešte minulý týždeň mu Kadyrov a jeho syn Ramzan, ktorý vedie čečenské tajné služby, sľubovali, že sa pokúsia v najbližších dňoch dolapiť Aslana Maschadova, vodcu čečenského protiruského odboja. Horské oblasti Čečenska boli v posledných dvoch mesiacoch bombardované, pri náletoch zahynuli civilisti. Putin však tvrdil, že prebiehajú len lokalizované policajné operácie.

Podobný útok ako včera sa stal aj 9. mája pred dvoma rokmi v dagestanskom meste Kaspijsk. Vlani 12. mája vybuchla bomba pri budove ruskej tajnej služby v obci Znamenskoje na severe Čečenska. Zabila 60 osôb. Dva dni po tom samovražedná atentátnička zabila v čečenskej obci Ilaschan Jurt 18 ľudí. Cieľom tohto útoku mal byť Achmat Kadyrov.

POZNÁMKA

Achmat Kadyrov Čečenom chýbať nebude

Len málokto mal toľko nepriateľov ako čečenský prezident Achmat Kadyrov. Zradcom sa obvykle stáva, že ich nenávidia tí, ktorí zradili, i tí, na ktorých stranu prešli. Presne to Kadyrov urobil.

Občania Čečenska v poslednom čase nevedeli, či majú viac nenávidieť ruskú armádu, či polokriminálne čečenské policajné oddiely vykonávajúce nájazdy na čečenské dediny pod značkou "Kadyrov a syn".

Čečenský vodca Achmat Chadži Kadyrov bol pôvodne kňazom a bol i rektorom Islamského inštitútu. Od roku 1995 bol muftim (islamským duchovným) Čečenska a až do prechodu na ruskú stranu ho pokladali za obdivovateľa slávneho čečenského veliteľa Šamila Basajeva. V októbri 2003 ho v zmanipulovaných voľbách s podporou Moskvy zvolili za prezidenta.

Smrť Kadyrova je dôkazom, že situácia v Čečensku má ešte veľmi ďaleko od mieru, o ktorom prezident Putin v posledných dvoch rokoch hovoril. Kremeľ sa ocitol v nezávideniahodnej situácii: prišiel o spojenca z čečenských skupín. Na druhej strane ani Kadyrov nebol celkom bezproblémovým priateľom. Jeho vojenská moc stále rástla, dúfal, že čoskoro bude kontrolovať všetok ropný priemysel v Čečensku. Jeho klan silnel, Rusi sa museli začať radiť s Kadyrovom a deliť o príjmy z ropy. Je ťažké odhadnúť, kto stojí za likvidáciou nenávideného vodcu. V očiach jednoduchých ruských občanov je to však obrovská prehra Ruska na Kaukaze.

Prvá rázna reakcia Putina na útok naznačuje, že ešte stále nenastal čas, keď by Kremeľ pochopil, že silou žiadny mier v Čečensku dosiahnuť nemôže.


SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 815
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 554
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 080
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 953
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 645
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 8 802
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 139
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 037
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu