u. Viacerí poslanci sa zámeru bránia a tvrdia, že ide o primitívny populizmus.
"Keď ministri Mikloš s Kaníkom konštatujú, že v tomto roku reálne príjmy niektorých skupín poklesli, nemôžem akceptovať, že sa máme tak dobre, že si môžeme valorizovať platy, ako keby sa nič nedialo," hovorí predsedníčka SF Zuzana Martináková.
Vláda návrh zákona z dielne SF o zmrazení platov ústavných činiteľov neodsúhlasila. Minister financií Ivan Mikloš povedal, že ak by sa teraz platy zmrazili, tak v budúcnosti by narastal tlak "na skokové ešte vyššie zvýšenie" platov.
Poslancovi patrí plat vo výške trojnásobku priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve za predchádzajúci rok. To znamená, že ústavným činiteľom sa na platoch tento rok odrazil nárast miezd v hospodárstve za roky 2002 a 2003, čo predstavovalo spolu 17 percent. Doteraz mal poslanec základný plat 37 100 korún, od apríla je to 43 390 korún. Okrem toho má poslanec právo na paušálne náhrady, ktoré sa však nevalorizujú. Rovnako rástli platy aj členom vlády a prezidentovi.
Martináková považuje mechanizmus zvyšovania platov za dobrý a nechce ho meniť. Od platu poslancov sa odvodzujú aj platy sudcov a prokurátorov. Minister spravodlivosti Daniel Lipšic, ale i viacerí poslanci sú proti tomu, aby sa týmto profesiám siahlo na príjmy, lebo je to "na hrane s ústavou".
Poslanec Smeru Robert Kaliňák považuje súčasný spôsob výpočtu platu poslanca za objektívny rovnako aj Dušan Jarjabek z HZDS, ktorý chápe návrh SF ako systémový. Platy poslancov sú podľa neho veľmi populárnou témou, a preto by bolo vhodné vyhnúť sa jej mediálnemu zneužívaniu.
Poslankyňa Mária Sabolová z KDH hovorí, že návrh SF nie je úprimný. "Ak poslanec robí svoju prácu dobre, potrebná je aj primeraná odmena." Zmeny v odmeňovaní by mali podľa Sabolovej odsúhlasiť odchádzajúci poslanci pre tých, ktorí nastúpia do parlamentu v novom volebnom období.
(sp)
Aké majú platy u susedov?
Základný plat maďarského poslanca je od začiatku deväťdesiatych rokov vždy šesťnásobkom základnej tabuľkovej mzdy pracovníka vo verejnej službe. V súčasnosti je základný plat poslanca 198-tisíc forintov (asi 32-tisíc korún). Ďalšie státisíce forintov dostávajú v podobe rôznych príplatkov. Práve tento týždeň maďarské médiá priniesli informáciu, že úhradu na nájomné vo výške 99-tisíc forintov dostávajú viac ako dve tretiny poslancov vrátane tých, ktorí majú v Budapešti vlastný byt.
Základný plat českých poslancov a senátorov je 46 500 českých korún, čo je najvyšší možný tarifný plat v štátnej správe vrátane osobného ohodnotenia. Na náhradách a príplatkoch však českí poslanci a senátori dostávajú ďalšie desaťtisíce korún.
(pm)