BRUSEL - Takmer polovica ľudí na Slovensku sa v najbližšom roku obáva zhoršenia finančnej situácie vo svojej rodine, svojej osobnej situácie i ekonomickej situácie krajiny. Slováci patria medzi najväčších pesimistov z desiatich nových členských krajín Európskej únie.
Nový prieskum Eurobarometer ukázal, že horšej finančnej situácie sa bojí 48 percent, horšej osobnej situácie 41 percent Slovákov. V oboch prípadoch je to najviac z nových štátov únie, kde priemer dosahuje 39 či 22 percent. Lepšiu finančnú situáciu očakáva len 12 a lepšiu osobnú iba 22 percent slovenských občanov.
Zhoršenia celkovej ekonomickej situácie krajiny sa bojí 52 percent obyvateľov Slovenska, čo je na úrovni priemeru desiatich nových členov únie.
Optimistická nálada nevládne ani v starých členských krajinách. Horšiu ekonomickú situáciu očakáva 43 percent ich obyvateľov. Ľudia v krajinách doterajšej pätnástky však majú oveľa menej obáv, čo sa týka ich horšej finančnej situácie (21 percent).
Prvýkrát v priebehu terajšej vlny rozšírenia prieskum zaznamenal, že podpora členstva je nižšia v nových členských štátoch ako v doterajšej pätnástke.
Z obyvateľov nových krajín považuje členstvo v únii za dobrú vec 43 percent, v starých štátoch 48 percent oslovených. Podpora v nových krajinách klesla oproti minulej jeseni o deväť percent.
Na Slovensku považuje členstvo v únii za dobrú vec 46 percent ľudí, čo je tretia najvyššia podpora. Oproti jeseni však klesla o 12 percent. Najskeptickejší sú Estónci (31 percent považuje členstvo za dobrú vec), najviac naklonení sú členstvu Litovčania (52 percent).
Výsledky Eurobarometra vychádzajú z prieskumu, ktorý sa uskutočnil vo februári a marci 2004 na vzorke vyše 12-tisíc ľudí vo vstupujúcich a kandidátskych krajinách a vyše 16-tisíc ľudí vo vtedajších 15 členských štátoch únie. (tasr)