Zatmenie mesiaca nad Kremľom. FOTO - ČTK/AP
Obvinení si na to zriadili agentúru na sprostredkovanie práce, zaplatili si inzeráty v médiách a pre záujemcov usporadúvali prednášky o podmienkach vstupu do légií. Firma sa zaviazala, že za úplatu záujemcov pripraví, dopraví ich do prijímacej kancelárie légie vo francúzskom Štrasburgu a v prípade, že by nevyhoveli prísnym podmienkam, zaistí aj ich návrat domov.
Firme sa vlani prihlásilo 25 záujemcov, dvaja mládenci do Francúzska aj odcestovali, podmienkam však nevyhoveli.
Maďarská polícia začala celý prípad vyšetrovať, maďarské zákony totiž definujú verbovanie vojakov do cudzích armád ako trestný čin. "Každá vojenská činnosť, ktorá neprebieha v rámci maďarskej armády, je porušením zákona," tvrdí aj stanovisko ministerstvo.
Súd prvej inštancie však dospel k záveru, že francúzsku cudzineckú légiu, ktorá je súčasťou spojeneckej armády, nemožno z právneho hľadiska považovať za cudziu ozbrojenú organizáciu.
Prokuratúra sa odvolala, ale vyšší súd tento týždeň obvinených opäť už právoplatne oslobodil. Vyšší súd síce vo svojom odôvodnení netvrdil, že by francúzska légia nebola cudzou armádou, obvinení však podľa nej trestný čin predsa len nespáchali. Ich činnosť totiž nijako neohrozila maďarskú spoločnosť. Trestným činom by podľa súdu bolo iba verbovanie do ozbrojenej organizácie ohrozujúcej Maďarsko.
PETER MORVAY