Bývalý macedónsky minister Ljube Boskovski na úteku. FOTO - REUTERS
člen bývalej macedónskej vlády mal dať zabiť utečencov ako "teroristov"V marci 2002 sa zdalo, že Macedónsko sa s vervou pustilo do boja proti globálnemu terorizmu. Vláda vtedy zneškodnila siedmich nebezpečných islamských teroristov. Podľa najnovších výsledkov vyšetrovania však nešlo o islamských teroristov, ale o ekonomických utečencov z Pakistanu. Zabili ich na príkaz ministerstva.
Vtedajšieho ministra vnútra Ljuba Boskovského v piatok obvinili zo zosnovania sedemnásobnej vraždy. Od utorka je na úteku. Spolu s ním zo sfalšovania honby na "teroristov" a vraždu obvinili šiestich členov bezpečnostných služieb.
Obžaloba hovorí o šiestich Pakistancoch a jednom Indovi, ktorých uniesli zo susedného Bulharska a zabili. Scénu okolo mŕtvol potom vraj nainscenovali tak, aby nebol dôvod pochybovať, že išlo o ozbrojených teroristov, ktorí chceli vniknúť do Európy.
Verejnosti ministerstvo predostrelo príbeh o ozbrojencoch, ktorí na výzvu policajtov zastaviť spustili streľbu. Správa vzbudila strach z možného prepojenia medzi radikálnymi islamistami zo zahraničia a miestnymi albánskymi skupinami. Prípad slúžil aj ako dôkaz spolupráce s USA v boji proti islamskému terorizmu krátko po teroristických útokoch 11.septembra.
Západná Európa a Spojené štáty na začiatku zareagovali opatrne a obmedzili sa na drobné vyjadrenia pochýb o identite zabitých. Najnovšie reakcie západných diplomatov hovoria o surovom pokuse vtedajšej vlády získať voľnú ruku na perzekúcie macedónskych Albáncov, ktorí po nepokojoch v roku 2001 dostali široké občianske práva, napísal denník The New York Times.
Macedónsko sa v roku 2002 pod správou nacionalistickej vlády spamätávalo z päťmesačného etnického slovansko-albánskeho konfliktu. Vládu Boskovského nacionalistov porazili v tom istom roku prozápadne orientovaní sociálni demokrati. Vládnu koalíciu vytvorili s Demokratickou stranou a albánskou menšinovou stranou, ktorej niektorí členovia sa aktívne zúčastnili nepokojov v roku 2001.
Po tragickej smrti prezidenta Trajkovského zasadol do kresla prezidenta dovtedajší premiér, sociálny demokrat Crvenkovski, ktorý je prívržencom občianskeho zmierenia macedónskych Albáncov a Slovanov.
Správa o odhalení vraždy na vládnu objednávku terajšiu garnitúru prezidenta Crvenkovského posilní. Je však možné, že sociálni demokrati budú platiť za prečiny svojich predchodcov. Právnik rodín zabitých mieni žalovať macedónsku vládu o 12 miliónov dolárov.
ZUZANA V. OČENÁŠOVÁ