V uliciach Milána proti kontrole médií politikmi minulý mesiac protestoval Brit Mark McGowan. K uchu si priviazal televízor a odvliekol ho cez mesto až k dverám spoločnosti Fininvest, ktorá patrí premiérovi Silviovi Berlusconimu. FOTO - REUTERS
Annunziata na rýchlo zvolanej tlačovke tvrdila, že už viac nemôže vykonávať svoje zamestnanie, pretože Rai je plná Berlusconiho ľudí, ktorí potláčajú slobodu v médiách.
Spolitizovaná televízia
Minulý týždeň opustila Rai jedna z najznámejších novinárok Lili Gruberová. Spravodajstvo sa podľa nej stále viac prispôsobuje vláde. "Nikdy doteraz nebolo v Rai také pokušenie, zvlášť v hlavnej spravodajskej redakcii, formovať informácie podľa predstavy parlamentnej väčšiny a vlády," napísala v rezignačnom liste Gruberová. V Rai pracovala 20 rokov.
Spolitizovanie televízie a obsadzovanie novinármi naklonenými vláde patrí k starým talianskym nerestiam. Potvrdilo to aj rozhodnutie Gruberovej, ktorá z televízie okamžite prešla do politiky a bude kandidovať vo voľbách do Európskeho parlamentu za opozičný Olivovník (koalícia strán ľavého stredu).
Vo verejnoprávnej Rai sa politický vplyv na troch kanáloch zvykol deliť medzi kresťanských demokratov, socialistov a komunistov. Teraz je všetko v pohybe.
Premiérova moc
Kam až siaha moc a vplyv Berlusconiho? Premiérova rodina kontroluje najsilnejšiu mediálnu spoločnosť Mediaset. Vlastní tri najsledovanejšie komerčné televízie a politický vplyv premiér uplatňuje aj v dozornej rade verejnoprávnej Rai. Annunziata odišla potom, čo do dozornej rady nominovali ďalších premiérových nominantov. Konflikt záujmov však Berlusconi vždy odmieta.
Nevládna americká organizácia Freedom House minulý týždeň zverejnila správu o stave slobody tlače vo svete. Taliansko podľa nej kleslo do kategórie s čiastočne slobodnými médiami ku krajinám ako Albánsko a Mongolsko. "Berlusconi dokáže uplatňovať vplyv aj na verejnoprávnu televíziu Rai," povedala šéfredaktorka správy Freedom House.
Mediálny zákon
Minulý týždeň Európsky parlament schválil uznesenie, ktoré odsudzuje kontrolu talianskych médií zo strany Berlusconiho. Taliansky zákonodarný zbor v ňom vyzýva, aby "našiel správne a zodpovedajúce riešenie problému stretu záujmov predsedu vlády." Ten podľa nich sústreďuje politickú, ekonomickú a mediálnu moc. Taliansky Senát však spravil pravý opak a schválil mediálny zákon, ktorý sprevádzali vlani veľké kontroverzie a prezident Azeglio Ciampi ho odmietol podpísať. Podľa kritikov vlády vyhovuje Berlusconimu. Zákon napríklad ruší obmedzenie, podľa ktorého jedna spoločnosť nesmie ovládať viac ako 20 percent príjmov mediálneho trhu. Ciampi po opätovnom schválení už zákon podpísať musí.
Rai sa dostáva do stále hlbšej krízy a stále menej si plní verejnoprávne poslanie. V posledných rokoch ju opustili skúsení novinári a komerčné televízie zväčšujú svoj podiel na trhu.