Hrobka Júliusa Andrássyho, ktorý korunoval cisára Františka Jozefa I. a cisárovnú Alžbetu (Sissi), je dodnes dominantou trebišovského parku. FOTO PRE SME - LÝDIA VEREŠČAKOVÁ
TREBIŠOV - Ocenenie za mimoriadny prínos pri záchrane maďarských kultúrnych pamiatok dostal od našich južných susedov trebišovský muzeológ, historik a archeológ Ján Chovanec.Zaslúžil si ju za záchranu mauzólea grófa Júliusa Andrássyho v trebišovskom parku.
Gróf, ktorý vo funkcii uhorského palatína a predsedu vlády 8. júna 1867 v Budíne korunoval cisára Františka Jozefa I. a cisárovnú Alžbetu (Sissi), síce zomrel v chorvátskom Voloscu, ale pochovaný je práve v Trebišove. "Najskôr ležal pri svojej matke v krypte rímskokatolíckeho kostola, ale v roku 1893 dali jeho pozostalí postaviť mauzóleum. Pochovaný je v ňom gróf Július Andrássy, jeho manželka Katka Kendeffyová a ich starší syn Teodor," vysvetlil Ján Chovanec.
Časom začalo mauzóleum chátrať - vplyvom počasia, poškodzovaním vandalmi, ale aj vinou nezáujmu kompetentných. "Pred zničením som vtedy zachránil kovanú bránu oplotenia a kovanie z drevených dverí mauzólea, ale aj bronzovú stuhu s posmrtným nápisom z plastiky anjela," spomína Ján Chovanec. Práve na jeho podnet uložili porušené telesné pozostatky grófa Teodora Andrássyho do rakvy. Neskôr organizoval reštaurovanie mramorových plastík na sarkofágu a bronzového anjela.
"Kompetentné inštitúcie napriek mnohým upozorneniam neprejavili záujem o záchranu mauzólea. Vtedy som sa obrátil na veľvyslanectvá a požiadal o pomoc maďarskú a rakúsku vládu. Pred piatimi rokmi veľvyslanec Maďarskej republiky Miklós Boros prišiel do Trebišova a dohodol ďalší postup pri záchrane pamiatky. Pamiatková obnova mauzólea sa dostala i do zmluvy o ochrane kultúrneho dedičstva medzi Ministerstvami kultúry Maďarskej a Slovenskej republiky," vysvetlil Chovanec. "Aj keď pamiatková obnova exteriéru ešte nie je ukončená, dôležité je, že sa obnova začala a reštaurátorské práce pokračujú," dodal.
Práve jeho iniciatíva pri záchrane mauzólea zaujala aj maďarskú vládu a rozhodla sa to po piatich rokoch oceniť.
Cenu Istvána Schönvisnera každoročne udeľuje maďarský minister kultúry na podnet Medzinárodnej spoločnosti na ochranu kultúrnych pamiatok počas konferencie archeológov a muzeológov. Jej 22. ročník za účasti 200 odborníkov z Európy sa pred pár dňami konal v maďarskom Šoprone. Dr. Chovanec dostal ocenenie ako jediný zo Slovenska.