BRATISLAVA - Ceny zemného plynu, ktoré si účtuje Slovenský plynárenský priemysel, dostatočne neodrážajú viac ako ročný pokles kurzu dolára. Majú negatívny dopad na mnohé podniky a Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý by mal zo zákona strážiť oprávnené náklady a primeraný zisk regulovaných subjektov, je pasívny. Takýto pohľad na činnosť monopolu a prácu regulačného úradu majú mnohé firmy na Slovensku.
"Výdavky na nákup plynu predstavujú zhruba 75 percent celkových nákladov Slovenského plynárenského priemyslu. Je teda logické, že cena zemného plynu mala v minulom roku odrážať 27-percentný pád dolára a 8-percentný nárast ropných produktov," upozornil Generálny riaditeľ spoločnosti Metalurg Juraj Mác. V jeho spoločnosti narástli náklady v dôsledku vysokých cien zemného plynu vlani o 56,8 milióna korún. Zároveň firma prestala investovať do nových technológií a bola nútená znížiť o 10 percent mzdu zamestnancom. "V tomto roku naša spoločnosť znížila spotrebu zemného plynu až o 85 percent zatvorením strediska Kováčňa," dodal Mác.
Slovenský plynárenský priemysel sa bráni. Kurz dolára je podľa neho iba jednou z položiek, ktoré vplývajú na ekonomicky oprávnené náklady. "Ceny pre odberateľov plynu od SPP boli stanovené Úradom pre reguláciu sieťových odvetví podľa platných výnosov, ktoré spoločnosť rešpektuje," reaguje monopol.
Podľa aktuálneho cenníka plynárenského priemyslu priemerná cena plynu pre stredných odberateľov a veľkoodberateľov predstavuje približne 7 280 korún za tisíc metrov kubických. Po prepočítaní kurzom z utorka je to zhruba 215 dolárov. SPP podľa informácií, ktoré sa nám v spoločnosti však overiť nepodarilo, pretože ide o obchodné tajomstvo, kupuje plyn z Ruskej federácie za cenu od 100 do 120 dolárov. Rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou teda predstavuje zhruba 100 percent.
Kritika odberateľov smeruje teda najmä k tomu, že na základe výrazných kurzových zmien dolára SPP inkasuje neprimerané zisky a regulačný úrad to toleruje.
Predseda úradu Ján Matuský v tejto súvislosti tvrdí, že v dôsledku poklesu kurzu dolára tohtoročné ceny plynu už klesli. "Niektorým skupinám odberateľov až o 50 percent," zdôraznil s poznámkou, že ďalšie podrobnosti nie sú na zverejnenie.
Druhému najväčšiemu odberateľovi plynu na Slovensku, spoločnosti Slovnaft, vlaňajší 20-percentný rast ceny plynu, ako aj zvýšenie cien elektriny znížili prevádzkový zisk o 86 miliónov korún.
"Slovnaft plne podporuje vytvorenie liberalizovaného a konkurenčného trhu so zemným plynom na Slovensku. Napriek pretrvávajúcim nedostatkom veríme, že regulačné prostredie i činnosť regulačných orgánov postupne prispejú k vytvoreniu skutočnej súťaže na tomto trhu," povedala hovorkyňa rafinérie Kristína Felová.
Hrubý zisk SPP v mld. pred zdanením
2001 | * 5,912 |
2002 | 12,585 |
2003 | (hospodárske výsledky podniku by mali byť zverejnené zajtra) |
* Údaje sú neauditované. K 1. júlu 2001 sa štátny podnik transformoval na akciovú spoločnosť. Ceny plynu oproti roku 2002 boli výraznejšie deformované rôznymi krížovými dotáciami, keď napríklad výnosy z tranzitu plynu pokrývali straty z jeho predaja na domácom trhu. Zdroj: Výročná správa SPP za rok 2002
Oprávnené náklady tvoria aj výdavky na poradenstvo
SPP zahŕňa do oprávnených nákladov aj kontroverzné výdavky na poradenstvo. "SPP má právo do návrhov regulovaných cien za dodávku plynu a do cien za prepravu plynu a za distribúciu plynu uplatniť náklady, ktoré priamo súvisia s regulovanou činnosťou. Preto náklady na poradenské služby, ktoré preukázateľne súvisia s regulovanými činnosťami, sú ekonomicky oprávnenými nákladmi a je právne oprávnené ich uplatnenie do návrhov regulovaných cien," uvádza sa v stanovisku SPP.
Po tom, čo Smer obvinil akcionárov SPP - nemecký Ruhrgas a francúzsky Gaz de France z tunelovania spoločnosti formou vyplácania vysokých odmien za poradenstvo, ministerstvu hospodárstva sa ich na mimoriadnom valnom zhromaždení spoločnosti koncom februára podarilo znížiť asi o 350 miliónov korún na celkových 850 miliónov.