sko po dlhoročných ťahaniciach významný úspech. A to aj napriek skutočnosti, že podľa analýzy ministerstva by mohla slovenská tokajská oblasť predstavovať územie až do 600 hektárov.
"Konečné uznanie Maďarska, že tokajská vinohradnícka oblasť leží na území oboch štátov a tvorí jeden integrovaný celok urobí bodku za dlhoročným snažením Slovenska," uvádza ministerstvo pôdohospodárstva v správe o medzirezortnej dohode medzi agrárnymi ministerstvami oboch krajín, ktorej text včera odsúhlasila slovenská vláda.
Slovensko sa okrem ústupku vo forme niekoľkých desiatok hektárov tokajskej oblasti uzavretím dohody s Maďarskom vzdá aj výroby vína s označením dvojputňový tokajský výber, na ktorého dopredanie sa stanovilo trojročné obdobie od nadobudnutia platnosti dohody. Nevyhnutnosťou bude prijatie novej legislatívy v oblasti vinárstva a vinohradníctva platnej pre tokajskú oblasť najneskôr od 1. augusta tohto roka a jej zosúladenie s pravidlami uplatňovanými na maďarskej strane.
Prijatie kompromisov však podľa ministerstva pôdohospodárstva bude pre Slovensko znamenať prínosy vo viacerých oblastiach, v prvom rade po ekonomickej stránke, keďže sa slovenským výrobcom tokajských vín otvoria trhy Európskej únie a budú môcť zhodnocovať svoju produkciu za oveľa prijateľnejšie ceny ako doteraz.
"Nemenej významným prínosom bude rozvoj regiónu a s ním súvisiaca zvýšená zamestnanosť," uvádza ministerstvo pôdohospodárstva. Podľa
údajov z vinohradníckeho registra je na Slovensku funkčných len 375 hektárov tokajských vinohradníckych honov a predpokladá sa tak rozvoj a skvalitnenie produkcie tokajskej oblasti.
Nárast produkčne obrábaných tokajských oblastí z 375 hektárov na dohodnutých 565 hektárov môže podľa ministerstva znamenať investície do vinohradníctva v objeme 190 miliónov korún.
(sita)