Jednou zo zmien, ktorá obchodníkov a colníkov mierne zdržala, bol nový informačný systém. Bruselský počítačový server, na ktorý sa od 1. mája začali pripájať colníci zo všetkých desiatich nových krajín únie, bol v prvých dňoch neustále preťažený. Z neho colníci odčítavajú colné sadzby, kvóty alebo napríklad licencie európskeho colného sadzobníka.
"Ani jeden z exportérov nemohol v pondelok tovar vyviesť, pretože nebol na colnom úrade vybavený. Pracovníci totiž nevedeli obsluhovať nový softvér, na ktorý nabehli od prvého mája," opisuje svoju skúsenosť na colnom úrade v Dunajskej Strede podnikateľ Eugen Vojtuš. "Stačí jeden deň zdržania a už nabiehajú penále a problémy," hovorí Vojtuš, ktorý celú svoju produkciu vyváža, preto ho ohrozí každé zdržanie.
Na colnom úrade to však nevideli tak dramaticky. "Máme určité problémy, ale žiadosti vybavované boli, možno však s oneskorením," priznal riaditeľ vnútrozemskej pobočky colného úradu v Dunajskej Strede. "Prejsť na nový systém zo dňa na deň nie je jednoduché. Ani colní deklaranti nevedia, čo majú robiť," bránil sa.
"Od prvého mája nabiehame na viacero nových informačných systémov, neviem však o žiadnych problémoch," reagovala hovorkyňa Colného riaditeľstva Silvia Balázsiková. "Možné je predĺženie čakacích lehôt, pretože sieť, cez ktorú komunikujeme s Európskou úniou, je kvôli dobiehajúcim operáciám preťažená," pripustila. Všetko by malo byť podľa nej v poriadku budúci týždeň, keď dobehnú všetky ostávajúce prípady.
Vážnejšia situácia je v susednom Česku, kde colné úrady po vstupe do únie prakticky skolabovali. "Máme problémy pri spracovaní údajov pri dovozoch a vývozoch tovaru do a z krajín mimo Euróskej únie. Vznikli v dôsledku nedostatkov v programovom vybavení elektronického spracovania colných dokladov," priznal v utorok pre Hospodářske noviny hovorca generálneho riaditeľstva ciel Jiří Barták. Vybavovanie tovaru sa spomalilo, na niektorých miestach sa celkom zastavilo. Od pondelňajšieho rána českí colníci neúspešne zápasili s informačným systémom, ktorý mal pracovať podľa nových colných predpisov. Kamióny i vlaky s tovarom z krajín mimo únie zostávali ešte aj v utorok nevybavené.
Zmeny na colniciach od 1. mája:
zrušila sa väčšina colných kontrol, z pohraničných pobočiek zostali funkčné štyri: jedna na východnej hranici s Ukrajinou a tri letiská,
celkovo sa počet pobočiek colných úradov zredukoval zo 178 na približne 108,
o prácu prišlo 608 colníkov, naopak o 164 ľudí sa museli rozšíriť rady civilných zamestnancov,
z daňových na colné úrady prešla správa spotrebných daní.