Väčšina z 2640 uchádzačov o azyl (k nim treba prirátať ich rodinných príslušníkov) z nových členských štátov do Británie prišla koncom 90. rokov a začiatkom tohto storočia. Žiadatelia sa kedysi mohli odvolať proti zamietnutiu svojej žiadosti o azyl a na výsledok čakať v Británii, čo trvalo aj niekoľko rokov. V krajine si za ten čas zvykli a o návrate príliš nepremýšľajú, deti tam chodia do školy.
Azylová procedúra sa po reformách v posledných rokoch výrazne zrýchlila a neumožňovala zostať v Británii dlhodobo. Neúspešný žiadateľ sa musel vrátiť domov a tam čakať na výsledok odvolania.
Londýn už v roku 2002 zaradil vtedajšie kandidátske krajiny na členstvo v únii na zoznam "bezpečných krajín" a nádej slovenských žiadateľov dostať azyl bola minimálna. Občania členských krajín Európskej únie síce formálne o azyl požiadať môžu, ich šanca uspieť, je skôr teoretická. "Občanom Európskej únie sa v Británii azyl neposkytuje," povedal hovorca slovenského ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga.
Od 1. mája mali mať všetci žiadatelia o azyl z nových členských krajín rovnaké podmienky ako každý iný občan únie - s nárokom na sociálnu výpomoc až po 12 mesiacoch nepretržitého zamestnania a bez nároku na sociálne bývanie.
Otázky prisťahovalectva a azylovej politiky v Británii verejnosť pozorne sleduje. Bulvárne médiá začiatkom roku predpovedali veľké prisťahovalecké vlny po rozšírení Európskej únie, keď strašiakom sa bez znalosti súvislostí stali Rómovia z východnej Európy. Opozícia často kritizuje premiéra Tonyho Blaira za nerozhodnosť a prílišnú benevolenciu. Počet žiadateľov o azyl minulý rok klesol o 41 percent, bolo ich 61 050. (mch)