LONDÝN, BRATISLAVA - Súd v Londýne v pondelok prijal žalobu rómskych žiadateľov o azyl zo Slovenska a Lotyšska. Žalujú britskú vládu, že porušila ich ľudské práva a neumožnila im dostatočne sa pripraviť na novú situáciu, ktorá nastala po vstupe ich krajín do Európskej únie.
Na súd sa podľa britských médií obrátil Róm zo Slovenska, označovaný ako H., a Lotyš označený ako D. Žiadajú, aby im bola predĺžená lehota, počas ktorej im Británia poskytuje ubytovanie z verejných zdrojov.
Vyučený murár H. je podľa denníka The Guardian v Británii už šesť rokov so ženou a tromi deťmi, z ktorých jedno je mentálne postihnuté. Do 30. apríla bol evidovaný ako žiadateľ o azyl a nesmel pracovať. Od 1. mája je však občanom Európskej únie a vzťahuje sa naňho rozhodnutie britského ministerstva vnútra, podľa ktorého po 1. máji musí opustiť ubytovanie, ktoré mu platila vláda, a prestáva poberať sociálne dávky.
Britské úrady H. pred tromi týždňami vyzvali, aby si po 1. máji buď našiel prácu, zaregistroval sa na úrade práce, alebo sa vrátil domov. Právnici zastupujúci H. sa obrátili na súd. Argumentujú, že tri týždne je príliš krátky čas na to, aby sa rodina mohla prispôsobiť.
"H. je v situácii podobnej Hlave XXII. Ako žiadateľ o azyl nesmel do 30. apríla pracovať. Aj pri najlepšej vôli je prakticky nemožné získať prácu, ubytovanie pre rodinu a peniaze na živobytie a sociálne dávky, na ktoré majú nárok zamestnaní, za tri týždne," cituje The Guardian advokáta Stephena Knaflera. Britské úrady podľa neho mali zaviesť aspoň trojmesačnú prechodnú lehotu, pretože hrozí, že ľudia sa ocitnú na ulici, miestne úrady budú čeliť množstvu žiadostí o pomoc a súdy žalobám. Právnu ochranu pre H. žiada na základe predpisov o ochrane ľudských práv.
Súd argumenty prijal. "Netvrdím, že nakoniec (títo ľudia) uspejú, ale spôsob, akým opatrenia vstúpili do platnosti, nebral poriadne do úvahy ich situáciu," citoval Guardian sudcu Collinsa.
Británia podľa ČTK dokončila vydávanie noriem pre zamestnávanie občanov nových členských krajín až v týždni tesne pred rozšírením, posledné predpisy zverejnila v piatok 30. apríla. Formulár na povinnú registráciu sa objavil na internetových stránkach prisťahovaleckého úradu 27. apríla večer. BBC informovala, že pracovné povolenia mohli na úradoch občania nových štátov získať až 4. mája.
V podobnej situácii ako H. je v Británii podľa Guardianu 2614 ľudí, najmä z Česka, Slovenska, Poľska a Maďarska. Koľko presne je ich zo Slovenska, naše úrady nevedia. "Niektorí títo ľudia tam prišli už pred šiestimi, piatimi rokmi, nevieme, koľko ich tam je," hovorí Klára Orgovánová. "Britské úrady s odvolaním sa na svoje zákony o ochrane osobných údajov neposkytujú údaje, koľko zo žiadateľov o azyl je zo Slovenska," povedal hovorca slovenského ministerstva zahraničia Juraj Tomaga.
(mar)